Sherlock Holmes'ün özel bölümünü 8 milyon kişi izledi

Sherlock Holmes'ün özel bölümünü 8 milyon kişi izledi
Sherlock Holmes'ün özel bölümünü 8 milyon kişi izledi
İngilizlerin sevilen dizisi Sherlock Holmes'ün BBC'de yayınlanan yılbaşı özel bölümü 8 milyon kişi tarafından izlendi. Ancak dizide Süfrajet Hareketi'nin ele alınışı kadın hakları savunucularını kızdırdı.

RADİKAL – Türkiye’de de sevilerek izlenen “Sherlock Holmes” dizisinin BBC’nin ‘Yeni Yıl’ programı kapsamında 1 Ocak’ta yayınlanan özel bölümünü 8 milyondan fazla izleyicinin izlediği açıklandı.

Bu yüksek izleme oranı, programı BBC’nin en başarılı yayınlarından biri haline getirirken, 2016 sonunda başlaması beklenen 4. sezon öncesinde yapımcılara da moral verdi. Sherlock Holmes’ün “The Abominable Bride” (Korkunç Gelin) adını taşıyan özel bölümü, Britanya’nın Viktorya Dönemi’nde geçen bir maceraya yer veriyor.

Bu özel bölüm, dördüncü sezona ilişkin fazla ipucu verdiği yönünde eleştiriler de aldı.

Ancak Sherlock Holmes ve yapımcısı BBC’nin eleştirildiği daha önemli bir nokta vardı. Şovdaki kadın karakterleri iyi çizememekle suçlanan senarist Steven Moffat, yeni bölümde de Süfrajet Hareketi’ni yanlış yansıttığı için de ‘maço’ olmakla suçlandı. Filmin bir sahnesinde bir grup aktivist kadın Amerikalı ırkçı grup Ku Klux Klan'ın simgesi haline gelen sivri kukuletalarla gösteriliyor.