Shining'in ikincisi geliyor!

Shining'in ikincisi geliyor!
Shining'in ikincisi geliyor!

1980 yılında Stanley Kubrick'in yönettiği Shining filminin başrolünde Jack Nicholson oynamıştı.

Ülkemizde önce Medyum, sonra Cinnet adıyla basılan Stephen King'in meşhur eseri Shining'in ikincisi geliyor.

Radikal.com.tr - Guardian’ın haberine göre Stephen King’in yazdığı ve film uyarlamasında Jack Nicholson’ın başrolde oynadığı Shining (Cinnet) kitabının devamı geliyor. 2013 yılında çıkacak olan Dr Sleep adlı kitapta, ilk kitapta cinnet geçiren Jack Torrance’ın şiddetinden kurtulan Danny Torrance başrolde olacak.

Ülkemizde önce Medyum sonra da Cinnet adlarıyla basılan Shining, 1977 yılında yazılmıştı. Cinnet, King’in yazdığı 3. romandı. Bu romanda Colorado’daki bir otele kışın bekçilik yapmak üzere giden Torrance ailesi anlatılıyordu. Oteldeki kötü ruhlar Jack’i esir alıyor, ailesine saldırmasına sebep oluyordu. Oğul Danny ve annesi Wendy ise yaşadıkları dehşet ve şiddet dolu anlardan kurtulmayı başarıyordu.

Dr Sleep’te ise, orta yaşlarına gelmiş Danny başrolde. Kitabın tanıtımında, psişik güçlere sahip olan Danny’nin babasının yaptıklarından ve onun anısından kurtulmaya çalıştığı anlatılıyor. New Hampshire’da bir kasabaya yerleşmiş olan Dan, psişik güçlerini insanların ölürken huzur bulması için kullanmaya karar veriyor. Kasaba halkı onu Dr Sleep, yani Dr Uyku olarak tanıyor. Bir gün Dan, 12 yaşındaki bir kız çocuğuyla tanışıyor. Abra Stone adlı çocuğun, Dan’in gördüğü en “parlak” kişi olduğu ve psişik güçleri yüzünden korkunç bir yarı-ölümsüz kabileyle savaşmak zorunda kaldığı belirtiliyor. Söz konusu kabile, “parıltıya” sahip hasta çocukların bu parlaklığını yavaş yavaş tüketerek, ölene kadar onlara işkence ediyor.

Geçtiğimiz yıl King, Amerika’daki meraklı okuyucuları için 1 bölüm okumuştu. Söz konusu bölümde bu kabilenin özellikleri anlatılıyordu. Gerçek Düğüm (The True Knot) adlı bu varlıklar King’in tasvirine göre şöyle: “Onlar köpekleri, köpekler de onları sevmez. Köpeklerin onların içini gördüğünü söyleyebilirsiniz. Taktıkları güneş gözlüklerinin altında keskin bakışları ve sizi sürekli izleyen gözlerini görebilir köpekler. Wal-Mart’tan alınmış polyester pantolonlarının altındaki güçlü ve kaslı avcı bacakları vardır. Protez dişlerinin altındaki sivri dişleri, dışarı çıkmayı beklemektedir. Köpekleri sevmezler belki ama hasta çocukları çok severler. Evet, hasta çocukları gerçekten çok severler.

İngiltere ’de 24 Eylül 2013’te, Hodder & Stoughton yayın evinden çıkacak olan kitabı Türkiye ’de kimin basacağı da aynı tarihlerde belli olacak.