Sibel Kekili Türk erkelerini ne sevindirdi ne üzdü

Sibel Kekili Türk erkelerini ne sevindirdi ne üzdü
Sibel Kekili Türk erkelerini ne sevindirdi ne üzdü
Berlin Film Festivali'nde 'Yabancı'yla boy gösterecek Sibel Kekilli "Türk erkekleri kadın düşman mı?" sorusunu yanıtladı: Evet ve hayır. Müslüman erkeklerin arasında hoşgörülü olan da tam buna zıt olan da var. Bir çok aile, ya eve hapsedilmiş ya da parçalanmış olabiliyor

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINBir namus cinayetinin konu edildiği filmde oynayan Derya Alabora, Florian Lukas ve Settar Tanrıöğen’in de katıldığı basın toplantısında, Kekilli, bu tür konuların kamuoyunda çok daha önceden konuşulmaya başlanması gerektiğini belirtti.
Filmde işlenin konunun çok hoşuna gittiğini ve hikayenin çok yönlü olduğunu ifade eden Kekilli, "Arkadaşım ’böyle bir rol her 10 yılda bir gelir’ diye söyledi. Bu rolü kabul etmemek aptallık olurdu" dedi.
Daha önce Aladağ’ı Türk sandığını ve sarışın bir kadınla karşılaştığında çok şaşırdığını kaydeden Kekilli, Aladağ’ın konuyu çok iyi araştırdığını ve çok güzel bir şekilde yansıttığını sözlerine ekledi.  Avusturya kökenli yönetmen Aladağ da, bu filmin diyaloğun gelişmesine katkı sağlamasını ümit ettiğini söyledi.  Derya Alabora, Türkiye’de genelde bağımsız filmlerde oynadığını belirterek, kadın haklarının kendisi için çok önemli olduğunu ifade etti.
Özellikle şiddetin hüküm sürdüğü bazı ülkelerde kadın ve erkek arasında büyük bir uçurum olduğunu, kadınların geri planda kaldıklarını kaydeden Alabora, bundan dolayı bu projenin içinde olmak istediğini ve bu konuda bir şeylerin anlatılması gerektiğini düşündüğünü söyledi.
Sinemanın bu konudaki çabasının çok önemli olduğunu ifade eden Alabora, "Başka bir ülkeye ait bir hikayeyi anlatmak, kadın hakları ile bir şey yapmak, insan hakları ile ilgili bir şey yapmak bence önemli. Bundan dolayı bu projeyi kabul ettim" diye konuştu.
Settar Tanrıöğen de, filmin anlatımını çok beğendiğini, filmin çok sade ve evrensel olduğunu düşündüğünü belirterek, "Aynı dili konuşmasanız bile aynı şeyleri düşünürsünüz" dedi.  Florian Lukas da, bu konunun bir Türk sorunu değil, bir Alman sorunu olduğunu ifade ederek, "Biz Almanya’da yaşıyoruz. Karşılıklı protestolar yerine, bir yerde uzlaşmamız gerekiyor" diye konuştu.
Berlin’de modern Türk kadınlarının da bulunduğunu, bu kadınların bir sorunu olmadığını kaydeden Lukas, 40 yıl önce bu sorunların kendisini ilgilendirmediğini, ancak şimdi yaşanan bu tür sorunların çözülmesi gerektiğini, bunların çözülmemesi durumunda sorunların daha da artacağını sözlerine ekledi.  

 

 

KEKİLİ BİLD'E TÜRK ERKEKLERİNİ KONUŞTU‘Berlinale 2010 Film Festivali'ni yakından izleyen Bild Gazetesi, Berlinale'de gizli favoriler arasında gösterilen Sibel Kekili'ye geniş yer ayırdı.
‘Yabancı'yı Sibel Kekili ile birlikte izlediklerini belirten Bild, Sibel Kekili ile olan röportaji, sinema salonda yaptığını yazdı. ‘Yabancı' filminde, canından olanlara kıyıldığını hatırlatan Bild Gazetesi, “Türk erkekleri kadın düşman mı Sibel Kekili?” şeklindeki sorusuna ünlü oyuncunun, “Evet ve hayır. Müslüman erkeklerin arasında hoşgörülü olan da tam buna zıt olan da var. Bir çok aile, ya eve hapsedilmiş ya da parçalanmış olabiliyor” yanıtı verdi.
‘Yabancı' filminin çekimleri nedeniyle 5 ay boyunca başka etkinlikle katılamadığını belirten Sibel Kekilli, “Film kimseyi suçlamıyor. Karma karışık olan ve sonu görünmeyen bir aile trajedisini anlatıyor ve insanları düşünceye sevk ediyor” diye konuştu.
Röportajda, “Yabancı'yı tüm geçlerin, anne ve babaların izlemesi gerektiğini vurgulayan Sibel Kekili'nin, Viyana’da doğan ve 38 yaşında olan kadın yönetmen Feo Aladag’ın ‘Akıllı ve hisli bir kadın olduğunu' belirten ifadelerine ayrıca yer verildi.
Röportajda, “Yabancı'nın ilk çektiği film olduğu ve bunun için de 6 yıl çalıştığını anlatan genç yönetmen Feo Aladag'ın, “Filmimiz insanlığa çağrı yapıyor. Filmde anlatılan suçları insanlar, kendisinden daha yukarı çıkarsa çözebilir.Yaptığımız sonuçta filmdir.Dünyayı değiştiremez. Sadece düşündürür.Tek çare, sınırsız sevgi” ifadelerine yer verildi.(dha, aa)