Şiddet kareleri İstanbul'da

Fotografik Vizyon ve Fotoğraf Vakfı Girişimi'nin düzenlediği 9. İstanbul Saydam Günleri 2 Ekim'de başlıyor. Dokuz gün boyunca İFSAK, İtalyan Kültür Merkezi ve Turkcell salonlarında 80'in üzerinde gösteri sunulacak.

İSTANBUL - Fotografik Vizyon ve Fotoğraf Vakfı Girişimi'nin düzenlediği 9. İstanbul Saydam Günleri 2 Ekim'de başlıyor. Dokuz gün boyunca İFSAK, İtalyan Kültür Merkezi ve Turkcell salonlarında 80'in üzerinde gösteri sunulacak.
Etkinlik bu yıl üç tema üzerine yoğunlaşıyor: Gece, toplumsal cinsiyet ve şiddet. Şiddeti yorumlayan fotoğrafçılar arasında etkinliğin bu yılki sürprizi Jean-Marc Bouju da bulunuyor. World Press Photo'dan '2004 Yılın Fotoğrafı' ödülünü kazanan Bouju, daha önce de iki kez Pulitzer ödülü almıştı. Ünlü fotoğrafçı Afrika'da, Sudan, Liberya ve Somali'de yaşanan katliamlardan sarsıcı şiddet görüntüleri toplamış.
'Toplu Gösteriler' bölümüne ise Reha Bilir 'Pazarlık', 'Sarı Sevda' ve 'Umut Ağlarda' adlı gösterileriyle konuk olacak. 'Serbest Bölüm'e ilgi bu yıl da son derece yoğun. Zbigniew Kosc, Andy Kropa, Gilles Mingasson, Cemil Ağacıkoğlu, Özer Kanburoğlu gibi yerli ve yabancı fotoğrafçıların gösterileri bu bölümde görülebilir. 9. İstanbul Saydam Günleri 22 Temmuz'da yaşamını yitiren karikatür sanatçısı Necati Abacı anısına yapılacak. Etkinliğin açılışı 1 Ekim'de İtalyan Kültür Merkezi'nde 2004 yılı Saydam Gösterisi Bursu'nu alan İsmail Gökçe'nin 'Maronitler' ve Merih Akoğul'un 'Şeyler' adlı saydam gösterileriyle yapılacak. www.saydamgunleri.org (Kültür Sanat)