Side'de festival coşkusu üç ay sürecek

Side'de festival coşkusu üç ay sürecek
Side'de festival coşkusu üç ay sürecek

Tania Maria, 28 Ağustos ta Side de olacak.

10. Uluslararası Side Festivali, Antik Tiyatro'daki konserle başladı. Bu yıl üç ay sürecek festivalde yerli yabancı pek çok müzisyen konser verecek

ANTALYA - 2001 yılından beri düzenlenen Side Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, dün akşam İtalyan Virtüözleri Oda Orkestrası’nın eşlik ettiği saksafon ustası Federico Mandelci’nin Side Antik Tiyatro’da verdiği açılış konseriyle başladı.
Önceki yıllarda 15 gün süreyle her eylül ayında yapılan festival, bu yıl üç ay sürecek. Bu yıl Avrupa Festivaller Birliği (EFA) kapsamına da alınan Side 10. Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Side Antik Tiyatro’da Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası Koro ve Solistleri’nin vereceği konserle son bulacak ve toplam 23 kültür sanat etkinliği yapılacak.
Festivalde her yıl geleneksel hale gelen ve Türkiye’nin kültür, sanat, turizm ve siyaset yaşamına katkıda bulunan isimlere verilen özel ödül, bu yıl Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ’a layık görüldü. Yine festivalde herhangi bir meslek ayırımı yapmaksızın Türkiye’nin sanat yaşamına yaptığı katkılarına göre kişi veya kurumlara verilen bir diğer ödülse; Antalya Devlet Opera Bale Müdürlüğü ile Antalya Senfoni Orkestrasının oldu. 

Tarihi mekânlarda konserler
Remzi Burhanlı’nın sanat yönetmenliğinde yürütülen festivalin mekânları Side Antik Tiyatrosu, Apollon Tapınağı, Side Antik Limanı, Side Köy Meydanı ve Side Sahil yürüme yolu. Festival programında Side halkı ve tatilcilerle buluşacak isimlerden bazıları: Grup Gündoğarken, The Türkish Music, Night Show Orkestrası, İstanbul Devlet Opera ve Bale Müdürlüğü Balerin Topluluğu, Mor ve Ötesi, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Aspendos String Quartet, Tania Maria ile Bir Yaz Bir Caz , Grup Gerede, Leipzig Quartet, Ensemble Enixus ve Cenk Erdoğan Trio. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    caz

    ,

    Ertuğrul Günay