Side'nin de festivali var

Çağlar boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Side'de düzenlenen 1. Side Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali bugün başlıyor.

SİDE - Çağlar boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Side'de düzenlenen 1. Side Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali bugün başlıyor. Kültür Bakanlığı ve Side Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen festival 30 Eylül tarihinde sona erecek.
Festivalin açılışı bu akşam saat 21.00'de, şef Rengim Gökmen'in yönetiminde Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın vereceği konserle başlayacak. Konserin solisti 'gitar dünyasının en yetenekli yorumcularından biri' olarak nitelendirilen Kanadalı Dale Kavanagh. Konserde Ulvi Cemal Erkin, Rodrigo ve Beethoven'ın eserleri yorumlanacak.
Avrupa ve Amerika kıtalarının renkli bir sentezi olan Alfredo Panebianco ve Vania Del Monaco gitar ikilisinin 17 Eylül'de vereceği konserde Latin müziğinden seçkin örnekler verilecek.
Festival kapsamında Kültür Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nun, tasavvuf müziği ve sema gösterisi 19 Eylül'de görülebilecek. Topluluğu şef Ahmet Yılmaz yönetecek.
Türkiye'de verdiği konserlerle müzikseverlerin yakından tanıdığı bir isim olan pan flütün usta ismi Gheorge Zamfir 22 Eylül'de Sidelilerle buluşacak.
Festival kapsamında Cihat Aşkın ve Çağatay Akyol'un keman-arp dinletisi 25 Eylül'de, Devlet Halk Dansları Topluluğu'nun Mustafa Turan yönetimindeki gösterisi 26 Eylül'de, Juan Martin ve Flamenco Grubu'nun gösterisi 28 Eylül'de görülebilecek.
Festival 30 Eylül'de Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin hazırladığı 'Dansın Üç Rengi' adlı gösteriyle sona erecek. Koreografisi Mehmet Balkan, Beyhan Murphy ve Robert North tarafından hazırlanan 'Dansın Üç Rengi', birbirinden bağımsız 'Memleketim', 'Rondo A La Turca' ve 'Troy Game' adlı üç ayrı dans gösterisinden oluşuyor.
Tüm gösterilerin Side Antik Tiyatrosu'nda gerçekleştirileceği festivaldeki bütün etkinlikler saat 21.00'de başlıyor. Tel: 0242 753 69 65 (Kültür Sanat)