'Sidikli', müzikli sosyalizm dersi

'Sidikli', müzikli sosyalizm dersi
'Sidikli', müzikli sosyalizm dersi
20 yıldır su kıtlığı var. Bir büyük şirket su dağıtım işlerini üstlenmiş, ilk icraatlarından biri de su tüketimini azaltmak için evlerdeki tuvaletleri yasaklamak olmuş.
Haber: ZEYNEP AKSOY / Arşivi

Herkes umumi tuvaletlerde para karşılığında işemek zorunda. Tabii bu yoksul halk arasında isyana yol açıyor ve müzikal iyiyle kötü, zenginle fakir arasındaki kadim mücadele etrafında dönüyor.
Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği ‘Sidikli Kasabası Müzikali’ bir Broadway müzikali. Fakat bröşür onu ‘Rent’ ve ‘Hair’le aynı kategoriye sokuyor ki ne metin ne de müzikler bu ikisiyle yarışabilecek nitelikte. Tuvalet mizahı ve kapitalizm eleştirisini birleştiren, araya farklılık olarak bir anlatıcı aracılığıyla müzikal formun parodisini yapan kısımlar katan ‘Sidikli’ aslında fakir delikanlıyla- zengin kızın imkânsız aşkı, iyiyle kötünün çatışması gibi, müzikalin klasik kalıplarının hepsini kullanıyor. Esprilerin neredeyse hepsi tuvalet ihtiyacı üzerine ve bu bir süre sonra kabak tadı veriyor. Fakat müzikli kısımların çoğu enerjik ve zevkli. 

‘Sidikli...’yi asıl izlenilir kılan, kast, iyi orkestra, iyi reji ve koreografi. Genç âşıklar ‘Bobby Strong’ Nebi Birgi ve ‘Hope Cladwell’ Ceren Gündoğdu, hem sesleri hem oyunculuklarıyla çok başarılı. Kastın tamamı korolarda olsun, danslarda olsun çok sağlam performanslar sergiliyor.
Kısacası DT ‘Sidikli Kasabası Müzikali’yle “Biz müzikali beceremiyoruz” lafına inat, ortalama bir Broadway müzikalinden son derece başarılı bir prodüksiyon yaratmayı başarmış. Sezonda kaçırmayın!


  ETİKETLER:

  Zengin

  ,

  Para

  ,

  klasik

  ,

  genç

  ,

  derece