'Şiirimi geri çekiyorum'

'Biz aşağıda imzası bulunan şairler, Mehmet H. Doğan'ın hazırlayıp...

İSTANBUL - 'Biz aşağıda imzası bulunan şairler, Mehmet H. Doğan'ın hazırlayıp yayınevinizce yayımlanan Yüzyılın Türk Şiiri adlı antolojide, hazırlayanın öznel ve paylaşılması olanaksız yargılarının şiir sanatının değerleriyle bağdaşmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle kitabın yeni yapılacak basımlarında şiirlerimizin yer almasını istemediğimizi bildiririz.' Bu cümleler sekiz şairin ortak imzasıyla Yapı Kredi Yayınları'na gönderdikleri mektuba ait. Sunay Akın, Ahmet Erhan, Turgay Fişekçi, İsmet Özel, Refik Durbaş, Oğuzhan Akay, Ali Asker Barut ve Roni Marguiles'in de şiirlerini çekmesiyle Yüzyılın Türk Şiiri'ni protesto eden şairlerin sayısı 10'u buldu.
İlk protesto İnce'den
Özellikle girişteki uzun değerlendirme bölümüyle tepki çeken antolojiyi ilk protesto eden Özdemir İnce olmuştu. Kendisiyle ilgili değerlendirmeleri 'kişisel ve art niyetli' bulan İnce, noter aracılığıyla şiirlerini kitaptan çekmişti. Süreyya Berfe'de Milliyet Sanat'ta yayımlanan yazısıyla İnce'ye katılmıştı.
Yapı Kredi Yayınları'na gönderilen mektuba imza atan şairlerden Turgay Fişekçi'ye, söz konusu çalışmanın neden 'şiir sanatının değerleriyle bağdaşmadığını' sorduk ve Fişekçi'den şu yanıtı aldık: "Seçimleri bulanık, nesnellikten uzak, vardığı yargılar hep boş laf. Şiiri açıklayacak, şairi açıklayacak şeyler söylemiyor; bir şiir eleştirmeni gibi yazmamış. 'Kanıyla canıyla yazmıştır' gibi ifadeler var."
Sunay Akın ise Mehmet H. Doğan'ın daha önce de kendisiyle ilgili tutarsız değerlendirmeler yaptığını söylüyor. Yine de bu antolojiye girmekte başta sakınca görmemiş, izin vermiş. "Yayımlandığında değerlendirmelerin son derece kısır polemik yaratacak düzeyde olduklarını gördüm. Şairlerin sabah kahvaltısındaki yumurtalar gibi birbirleriyle tokuşturulmamasını uygun bulduğum için şiirlerimi çekmeyi gerekli gördüm."
Antoloji tartışması burada da bitmeyecek. Önde gelen edebiyat dergilerinin temmuz sayılarında konuyla ilgili birçok yazı ve söyleşi okuyacağız. Yani işin devamı E, Varlık ve Adam Sanat'ta. (Kültür Sanat)