Şiirin "Altın Portakal"ı sahibini buldu

Şiirin "Altın Portakal"ı sahibini buldu
Şiirin "Altın Portakal"ı sahibini buldu
Türk şiirinin 'Oscar'ı kabul edilen 14'üncü Altın Portakal Şiir Ödülü'ne 'Myndos Geçişi' adlı kitabı ile şair Emirhan Oğuz layık görüldü

Göksel YAPAR

ANTALYA- Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından yarın düzenlenecek 13'üncü Altın Portakal Şiir Ödülü Sempozyumu öncesinde, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı ve yazarı Doğan Hızlan, Cevat Çapan, Orhan Koçak, Ahmet İnam ve Şeref Bilsel'den oluşan jüri, bu yılın ödülünü alacak şairi belirlemek amacıyla dün akşam toplandı.

Antalya Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen toplantı sonrası yapılan açıklamada, 14'üncü Altın Portakal Şiir Ödülü'ne, ikinci şiir kitabı ‘Myndos Geçişi’ ile Emirhan Oğuz'un layık görüldüğü belirtildi. Jürinin 2009 yılında çıkan ‘Myndos Geçişi’ adlı kitabıyla oybirliği ile ödüle layık gördüğü Emirhan Oğuz, ilk kitabı ‘Ateş Hırsızları Söylencesi’ni 22 yıl önce yayımlamıştı. Yarın AKM'de düzenlenecek buluşmada, şairin ödülü verilecek.

Bugüne kadar ödül kazanan tüm şairlerin şiirlerinden oluşan ‘13 Altın Şair Sergisi’ de AKM'de dün akşam açıldı. Açılışa, ödülü kazanan şairlerden Cevat Çapan ile Hüseyin Ferhad da katıldı. ‘13 Altın Şair’ sergisinde, Enis Batur, Haydar Ergülen, Gülten Akın, Mehmet Taner, Hüseyin Ferhad, Ahmet Oktay, Nemci Zeka, Güven Turan, Yücel Kayıran, Lale Müldür, Birhan Keskin, Cevat Çapan, Kemal Özer'in ödül alan kitaplarındaki birer şiiri, poster olarak sergileniyor. Sergi, 25 Mart'a kadar açık kalacak.(dha)