Sıkıcı ama tarihi bir Oscar gecesi

Sıkıcı ama tarihi bir Oscar gecesi
Sıkıcı ama tarihi bir Oscar gecesi
Bu yıl Oscar ödüllerinde hiç sürpriz yok. Ama, Kathryn Bigelow Oscar alan ilk kadın yönetmen, Sandra Bullock ise bir gün arayla hem Ahududu hem Oscar alan ilk oyuncu olarak tarihe geçti. Geceye altı ödülle damgasını vuran, Türkiye'de sadece 9 bin kişinin izlediği 'The Hurt Locker' oldu

 

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

ÖDÜLLERİN SAHİPLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINİSTANBUL - 82. Oscar töreninde, gecenin tartışmasız yıldızı altı ödül birden alan ‘The Hurt Locker’ (Ölümcül Tuzak) oldu. Film, daha önce Türkiye’de gösterime girmiş ve sadece 9 bin kişi tarafından izlenmişti. Sadece Türkiye’de değil dünyada da çok az seyirci çeken bu düşük bütçeli filmin dünyadaki toplam hasılatı da 21 milyon dolar. Bu rakamın her filmi ortalama 35 milyon lira hasılat getiren ‘Recep İvedik’ten bile az olduğunu hatırlatalım. Yani, bu yıl Akademi üyeleri bile ‘az izlenen’ bir filmi tercih etmiş, en iyi film, yönetmen dahil bütün ödülleri ona vermiş oldu. Üstelik en büyük rakibi, tüm zamanların en çok izlenen filmi unvanını açık ara elinde bulunduran, toplam hasılatı 2.6 milyar doları geçen ‘Avatar’ olmasına rağmen...

Kathryn Bigelow ödülünü Irak’taki askerlere adadı.

Oyuncularda sürpriz yok
Son yılların en ‘sürprizsiz’ Oscarları olarak nitelenen, özellikle oyuncu ödüllerinde tüm tahminleri doğru çıkartan 82. Oscarlar, herhalde en çok Kathryn Bigelow’un yönetmen Oscar’ıyla anılacak. Çünkü Kathryn Bigelow, 82 yıllık Oscar tarihinde en iyi yönetmen ödülünü alan ilk kadın olarak tarihe geçti. Hem de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde... Nitekim, Bigelow’a ödülü sunmak üzere sahneye çıkan Barbra Streisand, ismi açıklamadan önce ‘İşte tarihi an geldi’ dedi... Bigelow heyecanını saklamadı, sonra da ‘kadınlar’ ve ‘Amerikan askerleri’ için iyi dileklerde bulundu. “Umarım bu kadınların alacağı birçok ödülün ilki olur” diyen yönetmen konuşmasına “Bu ödülü hayatlarını bizim için tehlikeye atan Irak ve Afganistan’daki ABD askerlerine adıyorum” diye devam etti, tüm askerlerin eve sağ salim dönmesi dileğini belirtti.

Jeff Bridges ilk kez 40 yıl önce aday olduğu ödülü sonunda aldı ve kendisi gibi oyuncu olan anne ve babasına teşekkür etti.

En iyi kadın ve erkek oyuncu ödülleri beklendiği gibi Sandra Bullock ve Jeff Bridges’e gitti. ‘The Blind Side’ filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu Oscar’ını alan Sandra Bullock, Oscar’lardan bir gün önce Hollywood’un en kötülerine verilen Ahududu ödüllerinde de ‘All About Steve’ filmindeki performansıyla en kötü kadın oyuncu seçilmişti. Aynı yıl, bir gün arayla hem en kötü hem de en iyi kadın oyuncu seçilerek sinema tarihine geçen Sandra Bullock “Daha önce hiçbir şey bu kadar kendim gibi hissettirmemişti” diye konuştu ve iki ödülün vitrininde yan yana duracağını söyledi. Bullock, kadın oyuncudaki rakiplerini övgü dolu sözlerle tek tek anmayı da ihmal etmedi. ‘Crazy Heart’taki performansıyla en iyi erkek oyuncu seçilen Jeff Bridges ise ilk Oscar adaylığında yaklaşık 40 yıl sonra Oscar’a uzandı. Bridges, konuşmasında kendisi gibi oyuncu olan anne ve babasına teşekkür etti. En iyi yardımcı kadın ve erkek ödülleri de beklendiği gibi Christoph Waltz ve Mo’Nique’in oldu. Tarantino’nun ‘Soysuzlar Çetesi’ndeki performansıyla ödülün favorisi olan Waltz, ödülünü Penelope Cruz’un elinden alırken “Oscar ve Penelope, bu süper bingo” dedi. ‘Precious’taki rolüyle en iyi yardımcı kadın Oscar’ına layık görülen Mo’Nique ise Oscar alan beşinci siyah kadın oyuncu oldu. Mo’Nique, ‘Rüzgâr Gibi Geçti’yle ilk kez Oscar alan Hattie McDanielle’e teşekkür etti.
Daha önce 73 ve 75’nci Oscar törenlerinin de sunuculuğunu yapan Steve Martin ve Alec Baldwin’in şovu pek beğenilmedi, sahnede sönük kaldıkları yorumları yapıldı. Gecede, en iyi yabancı film Oscar’ını Arjantin’in adayı ‘El Secreto de sus Ojos’ kazandı. Törende, Ben Stiller, en iyi makyaj ödülünü açıklamak üzere sahneye mavi makyajlı, ‘Avatar’ görünümüyle geldi. Stiller ‘Avatar kuyruğu’nu savurarak ödülü ‘Star Trek’in yeni bölümüne verdi. (Kültür Sanat)

82. Oscar ödülleri
* En iyi film: The Hurt Locker (Ölümcül Tuzak)

* Yönetmen: Kathryn Bigelow (The Hurt Locker)

* Kadın oyuncu: Sandra Bullock (The Blind Side)

* Erkek oyuncu: Jeff Bridges (Crazy Heart)

* Yardımcı kadın oyuncu: Mo’Nique (Precious)

* Yardımcı erkek oyuncu: Christoph Waltz (Inglourious Basterds)

* Özgün senaryo: Mark Boal (The Hurt Locker)

* Uyarlama senaryo: Geoffrey Fletcher (Precious)

* En iyi animasyon: Up (Yukarı Bak)

* Yabancı film: The Secret in Their Eyes (yön: Juan Jose Campanella, Arjantin)

* Belgesel: The Cove (Louise Psihoyos)

* Kurgu: The Hurt Locker (Bob Murawski ve Chris Innis)

* Sanat yönetmenliği: Rick Carter, Robert Stromberg ve Kim Sinclair (Avatar)

* Görüntü yönetmenliği: Mauro Fiore (Avatar)

* Görsel efekt: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham ve Andrew Jones (Avatar)

* Ses kurgusu: Paul Ottosson (The Hurt Locker)

* Ses miksajı: Paul Ottosson ve Ray Beckett (The Hurt Locker)

* Film müziği: Michael Giacchino (Up)

* Orijinal şarkı: The Weary Kind (Crazy Heart)

* Kostüm tasarımı: Sandy Powell (The Young Victoria)

* Makyaj: Star Trek

* Kısa metrajlı film: The New Tenants (Joachim Back)

* Kısa animasyon: Logorama (François Alaux, Herve de Crecy)

* Kısa metrajlı belgesel: Music by Prudence (Roger Ross Williams)

Ne zaman izleyeceğiz?
The Hurt Locker - Daha önce Ekim 2009’da vizyona giren film, 12 Mart’ta tekrar vizyonda.

Avatar - Aralık 2009’dan beri gösterimde.

The Blind Side - Vizyon tarihi belli değil.

Crazy Heart - Bu yıl !f İstanbul kapsamında izlenen film 12 Mart’ta vizyona girecek.

Precious - Bu yıl !f İstanbul kapsamında izlenen film 12 Mart’ta vizyona girecek.

Inglourious Basterds - Ağustos 2009’da vizyona girmişti.

Up - Ekim 2009’da vizyona girmişti.

The Secret in Their Eyes - Vizyon tarihi belli değil.

The Cove - 3-18 Nisan tarihlerinde yapılacak İstanbul Film Festivalinde gösterilecek.

The Young Victoria - Aralık 2009’da vizyona girmişti.

Star Trek - Mayıs 2009’da vizyona girmişti.