SİLSİLE: Sınıf kapışması

SİLSİLE: Sınıf kapışması
SİLSİLE: Sınıf kapışması
Ozan Açıktan, 'Çok Film Hareketler Bunlar' ve 'Kimsin Sen?' gibi sipariş işlerin ardından 'ilk filmi' 'Silsile' ile iddialı bir işe imza atıyor.
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Ozan Açıktan, 2000’li yıllarda çektiği kısa filmlerle dikkatleri çekmişti. Kısa filmlerini seyredenler, onunla sinema üzerine sohbet etme fırsatı bulanlar için ‘heyecan verici’ bir yönetmen adayı olarak dikkat çekiyordu. İlk uzun metrajı merakla bekleniyordu. Sonra araya başka şeyler girdi. Açıktan önce reklam sektöründe çalıştı, sonra ‘Çok Film Hareketler Bunlar’ ve ‘Kimsin Sen?’ gibi ‘sipariş’ işlere imza attı. Beklenen ‘ilk film’ ise geçen ay seyirciyle buluştu: ‘Silsile’.

Maalesef yeni bir keşfe fırsat tanımayan bu yılki ulusal yarışma seçkisinin gerçek keşiflerinden birisi olabilirdi ‘Silsile’, eğer ilk kez film festivalinde görmüş olsaydık. Kişisel kanaatim yapımcılarının filmi ‘erken’ vizyona sokarak bu şansı elinden aldığı yönünde. Öte yandan film tek bir gecede geçen, geçmiş hesaplaşmalar, karşılıklı yanlış anlamalar, kapanmayan yaralar üzerine. Ahmet Sesigürgil’in görüntü yönetiminin parladığı yapım, kolektif bir suçun giderek içinden çıkılamaz bir hal aldığı hikâyesiyle jürinin de dikkatinden kaçmayacaktır. Ama bence ‘Silsile’yi daha da özel yapan şey, kentsel dönüşümün yarattığı tahribatın değil ama sınıfları nasıl karşı karşıya getirdiğinin net ifade edildiği film olması. Kitabına uydurularak el konulmuş bir yapı, o binada çalışan insanlar, işlerini yürütmek isteyen ‘zenginler’ ve hayatta kalmaya çalışan yoksullar. Filmin bütününe alttan alta yedirilen bu öykü; kent yoksullarıyla, kent rantını paylaşanların bambaşka nedenlerle de olsa karşı karşıya geldikleri açık bir çatışmanın da izlerini sürmemize vesile oluyor. Tardu Flordun’un erkek oyuncu dalında jürinin dikkatini çekeceğini eklemeden geçmeyelim.


Zamanlama manidar!

 

YARIŞMA HEYECANI BAŞLADI: Komşunun tavuğu komşuya...


  ETİKETLER:

  Sinema

  ,

  Sohbet

  ,

  Reklam

  ,

  Erkek

  ,

  Fırsat

  ,

  film

  ,

  kent

  ,

  Karşı

  ,

  yarışma