Şimdi Türkiye'de herkes Rolling Stone'luk olabilir

Al Pacino'nun başrol oynadığı bir film düşünün. Film süresince tüm dikkatinizi aktörün etkileyici oyunculuğuna vermişsiniz; derken birden bire Al Pacino'nun çatır çatır Türkçe konuştuğunu farkediyorsunuz!
Haber: MÜJDE YAZICI / Arşivi

İSTANBUL - Al Pacino'nun başrol oynadığı bir film düşünün. Film süresince tüm dikkatinizi aktörün etkileyici oyunculuğuna vermişsiniz; derken birden bire Al Pacino'nun çatır çatır Türkçe konuştuğunu farkediyorsunuz! Rolling Stone Türkiye'yi ilk elinize aldığınızda, yazıların Türkçe olmasının yarattığı his aynen bu. 'Roll demeden 'Rolling Stone' olduğu anlaşılan mizampajın içinde Tarkan'ı, Pamela Spence'i ve hatta kapakta Mor ve Ötesi'ni görmek büyük heyecan...
Bildiğiniz gibi 1960'lardan beri okumaya meraklı müzik takipçisinin müdavimi olduğu Rolling Stone dergisi artık Türkiye'de, Türkçe yayında.
Rolling Stone'un 1 Haziran'da çıkan 'Türkiye versiyon'u Rolling Stone Türkiye sadece bir 'çeviri dergi' değil. Fakat çeviri yazılara da yer veriyor tabii. Mesela Mariah Carey'in evinde iki hafta kalarak yazı yazmak Rolling Stone'un Amerika ofisinde çalışan yazarlara nasip oluyor. Ve Rolling Stone Türkiye de bu yazıları kullanıyor. (İlk sayısında Madonna'yla yaptığı gibi).
Rolling Stone Türkiye'nin mutfağına gelirsek; derginin genel yayın yönetmenliğini Mehmet Tez yapıyor. Yeşim Tabak, Ayhan Abayhan, Alper Bahçekapılı ise dergide editör olarak 'beyin fırtınası' yapanlardan. Tüm Rolling Stone ekibinin de tam kadro katıldığı 13. Uluslararası Caz Festivali'nin basın toplantısından önce söyleşi yaptığımız Mehmet Tez, Rolling Stone'u Türkiye'ye adapte ederken, konu ve kişi kısıtlaması yapmayacaklarını belirtiyor. Tez: "Bütün insanların baktığı bir insana bakmazsak yanlış yapmış oluruz. Sonuç olarak derginin bir bakış açısı var. Basında çalışan birisi olarak bazı şeyleri görüp, bazı şeyleri görmezseniz büyük yanlış yapmış olursunuz. Biz 'snob' bir dergi değiliz. Hiçbir müzik türünü dışlamadan olabilecek en kaliteli yazıları yayımlamak istiyoruz. Çünkü popüleri görmezseniz gerçeğin tamanını algılayamazsınız. Bu ülkede Mor ve Ötesi'ni, Duman'ı, Şebnem Ferah'ı görüp de Müslüm Gürses ve Hande Yener'i görmezseniz, bu ülkeyi anlamamışsınız demektir. Bu yanlış bir şey, bunu yapmayacağız."
Rolling Stone Türkiye, Türkiye'ye 'dışarıdan' bakmıyor. Rolling Stone Türk insanının gözünden Türkiye'ye bakan bir dergi. Bu yüzden hiç beklemediğiniz bir ismi her an Rolling Stone Türkiye'nin sayfalarında görebilirsiniz. Mehmet Tez'in dediği gibi dergide herkes 'yeri geldiğinde' olacak.
Madonna, Red Hot Chili Peppers ile Mor ve Ötesi olmak üzere üç ayrı kapakla yayımlanan ilk sayıda, Rolling Stone Amerika'nın 1000'inci sayısı olması dolayısıyla hazırlanan özel bir ek de yer alıyor. Bu ek yayında derginin 100 önemli kapağı ve nasıl hazırlandıklarını anlatan hikâyeler var. Rolling Stone sadece müzikle yetinmeyip sinema, moda ve rehber sayfalarını da içeriğinde barındırıyor. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Tez'in de bir cümleyle toparladığı gibi "Rolling Stone anlamaya çalışan bir dergi!"
Rolling Stone, aynı zamanda okuru da anlayarak ilk sayısını 2 YTL olarak belirleyen pek 'anlayışlı' bir dergi. Diğer sayılar 4 YTL'den satışa sunulacak.