@ErkanAktug

Sinema Doğu'dan yükseliyor

Yazla birlikte film setleri de ısındı.
Haber: ERKAN AKTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - Yazla birlikte film setleri de ısındı. Sinema ekonomik kriz dinlemiyor. Zeki Demirkubuz, Semir Arslanyürek, Barış Pirhasan, Osman Sınav ve Ümit Elçi'den sonra genç yönetmen Serdar Akar da yeni filmi
'Maruf' için kolları sıvadı. Çekimlerine 20 Temmuz'da Mardin'de başlanacak filmde
Meltem Cumbul, Ruhi Sarı, Nihat İleri,
Arzu Oş, Haldun Boysan, Ayten Uncuoğlu,
İbrahim İris ve Burcu Kan rol alıyor.
Meltem Cumbul, filmin ortak yapımcılarından biri aynı zamanda.
Önceki gün Çubuklu Hayal Kahvesi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Akar, üç ayrı dinin bir arada yaşandığı bir Anadolu köyünde, sevdiği kızla askerliğini yaptıktan sonra hemen evlenmek isteyen genç delikanlının öyküsünü anlatan 'Maruf'un her türlü töreyi ele alan destansı ve oldukça
'sert' bir film olacağını belirtiyor.
Doğal film platosu: Doğu 'Düşük yoğunluklu'
diye nitelendirilen çatışmaların sona ermesiyle Doğu, Türk sinemasının doğal platosu haline geldi. Şu sıralar Barış Pirhasan Malatya'da, Semir Arslanyürek Antakya'da, Osman Sınav Diyarbakır'da çekimlere devam ediyor.
'Gemide' ve 'Dar Alanda Kısa Paslaşmalar' gibi bol ödüllü filmlerin yönetmeni Akar, Türk sinemasının Doğu'dan yükselişini 'oraya barış gelmesine' bağlıyor: "Evet Doğu'ya akın var. Çünkü oraya barış gelmiş durumda. Bütün sinemacılar ülkesinin her yerinde film çekmek ister. İnsanlar bugüne kadar projelerini erteliyordu diye düşünüyorum. Şimdi orada bir rahatlık var. Bu rahatlık çok önemli."
Filminde doğanın kurallarının çok fazla hissedileceğinin altını çizen genç yönetmen, bunun için mekân olarak Mardin'i seçmiş: "Mardin doğanın kendisini çok fazla hissettirdiği bir yer.
Özellikle de çekimlerin yapılacağı Midyat ilçesinin Gülgözü Köyü filme çok uygun bir arka plan sağlayacak. Bu yılın mart TRT adına bir dizi çektik Mardin'de ve çok da rahat çalıştık. Zaten kafamızın bir kenarında var olan hikâye de Mardin'e yapıştı kaldı."
Cumbul yine köylü kızı
Serdar Akar, Önder Çakar'la birlikte yazdığı senaryonun oyuncular için çok zor bir senaryo olduğunu belirtiyor ve ekliyor:
"Ciddi, güçlü ve hassas karakterler... Ben oyuncu olsam korkardım oynamaya.
" 'Maruf'ta 'Propaganda' filmi ve 'Yılan Hikâyesi' dizisinde olduğu gibi yine köylü kızı rolünde izleyeceğimiz Meltem Cumbul, "Cankız rolü Serdar'ın dediği gibi zor rol ama ben zor rollere bayılırım! Oyuncular kendilerine uzak karakterler oynamaya ve bunu seyirciye kabul ettirmeye bayılır. Sürekli Cankız'ı düşünüyorum ve şu anda bedenime geçmiş durumda. Gözümde canlanmaya başladı Cankız'ın halleri, tavırları. Oyuncu için zor rol vardır ama zor rol denir sonra içine girdiğin zaman hiçbir şey kalmaz" diyor.
Maruf'un başrol oyuncularından biri de İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun deneyimli oyuncularından Nihat İleri. "Böylesine büyük bir kriz dönemlerinde film çekmek, tiyatro yapmak, kısaca sanatla uğraşmak, insanlara umut aşılamak gerçekten önemli ve başlı başına bir mesaj" diyen usta oyuncu, filmde iki karakteri birden canlandıracak.
'Sen de Gitme', 'Üçüncü Sayfa' ve 'Derviş' gibi filmlerden tanıdığımız Ruhi Sarı ise 'Maruf'ta filme adını veren karakteri canlandıracak. Filmin 'mükemmel bir hikâye' anlattığını vurgulayan Sarı, "Senaryoyu okurken 'Bu gerçekten ben miyim' diye tereddüt ettim. Zor rol bu işte. Çok heyecanlıyım" diyor. Sarı, bu filmden sonra başrolü Zuhal Olcay'la paylaşacağı, Tayfun Pirselimoğlu'nun yönettiği 'Hiçbir Yerde' adlı filmde kamera karşısına çıkacak.
Müziğini ünlü alternatif rock grubu Replikas'ın hazırlayacağı 'Maruf'un görüntü yönetmeni ise Akar'ın önceki iki filmi 'Gemide' ve 'Dar Alanda...' da birlikte çalıştığı Mehmet Aksın. Mardin coğrafyasının kamera açısından son derece verimli olduğunu belirten Aksın'ın bir de sürprizi var: "Hava atmak için söylemiyorum biraz iddialı oluyor ama dünyada hiç yapılmamış bir teknik deneyeceğiz." Son olarak filmin çekileceği kamerayı ünlü yönetmen Sinan Çetin'in bedava vereceğini ve çekimlerin üç hafta süreceğini de belirtelim.