Sinema sektöründe yangın var

Sonunda sinema sektörü de isyan etti.

İSTANBUL - Sonunda sinema sektörü de isyan etti. Türkiye'nin en büyük dağıtım ve yapım şirketlerinden Özen Film'in sahibi Mehmet Soyarslan, basın yayın organlarına gönderdiği açık mektupta sinema sektörünün, içinde bulunduğumuz kriz dalgasına karşı savaş verdiğini ve ciddi sorunlar yaşandığına dikkat çekti.
Soyarslan, Özen Film'in yayın organı Mega Movie dergisinde de yer alan açıklamasında
'senelerdir bir türlü endüstri haline gelemeyen' sinema sektörünün dolardaki artış nedeniyle zor günler geçirdiğini, yapımcılardan salon sahiplerine kadar herkesin maddi sıkıntı içinde
olduğunu vurguladı:
"Salonların çoğu yeni, daha ilk yatırım maliyetlerini bile kurtaramamış. Zam yapsınlar desek, seyircinin durumu kötü, kimin geliri zam kaldıracak halde ki? Bir sürü salon, mal sahipleri ile kira mücadelesine girişti. Salon gelirleri önce dolar bazında yarıya indi, kalanın da yarısı seyirci kaybına yenik düştü."
Ekonomik krizle birlikte, kıpırdanmaya başlayan yerli film sektöründeki yapımcıların da panik halinde olduğunu, yabancı sermayenin ise kaçmaya başladığını ifade eden Mehmet Soyarslan, mektubunda Ankara Tepecinemaxx ve Adana'da dokuz salonlu Tepecinemaxx sinemalarının Alman ortağı Cinemaxx'ın hisselerini Türk ortağına devredip ülkeden ayrıldığını, Tepecinemaxx'ın
dokuz salonunun dördünün kapanacağı duyumu aldığını anlattı.
İstanbul'da birçok salon kiracısının da sinema işletmeciliğinden vazgeçtiğini, bu sezon açılması planlanan 16 salonun beklemeye alındığını belirterek krizin derinliğini vurgulayan Soyarslan, belediyelerin billboard'ların bir kısmını sinemalara ücretsiz kiralaması ve sistem oturana kadar eğlence vergisi alınmaması gibi, kriz ortamında sinema sektörünü rahatlatacak önerilerde bulundu. (Kültür Sanat)