Sinema sevgisine bir katkı!

Sinema sevgisine bir katkı!
Sinema sevgisine bir katkı!
Sinema yazarı Cem Altınsaray, Twitter'da başlayıp Apple için bir aplikasyon dönüşen 'Her Gün Bir Film' uygulamasının serüvenini anlattı.

Twitter’da başlattığın ‘Her Gün Bir Film’ fikri nasıl ortaya çıktı?
Maalesef televizyonda film kuşaklarından, sinema dergilerinden, tarihi salonlardan ve daha birçok şeyden mahrum yetişen bir nesil var. İzlediği en eski yapım ancak 90’ların başına kadar giden, sinema tarihinden bihaber sinemaseverler. Oysa sinema tarihi öyle uçsuz bucaksız bir hazine ki sade bir on yılını sevmek bile bir ömre değer. Kaldı ki hayat gibi filmler de paylaştıkça güzel. İşte ben de 15 yıldır SİYAD üyesi bir sinema yazarı olarak bildiğim ve sevdiğim filmleri paylaşmak için bir fikir icat ettim. 2012’den bu yana kişisel Twitter hesabımdan her gün bir film öneriyorum. Kıyıda köşede kalmış, nispeten az bilinen yahut unutulmuş ama hep iyi filmler önermeye özen gösteriyorum. Sanat filmi/popüler sinema ayrımı olmaksızın, farklı dönem ve türlerden filmler seçiyorum. Bu filmlerin görülmesine vasıta olarak sinema kültürüne ve sevgisine katkı yapabilmeyi umut ediyorum.

Nasıl geri dönüşler aldın?
Neredeyse olağanüstü diyebileceğim geri dönüşler aldım. Sanatın hiçe sayıldığı ve özellikle genç kuşaklara popüler kültürden başka bir seçeneğin bırakılmadığı bir ortamda iyi ve güzel filmler tarih boyunca olduğu gibi yine karşılıksız kalmadı. Bütün mesele sinemayı sanat yapan, hayatımıza anlam ve heyecan katan filmlerle insanlar arasında köprü olabilmek. Bu bakımdan ‘HerGünBirFilm’i bir sürme iskele gibi düşünüyorum. Üzerinden geçenler birbirinden güzel teşekkür mesajları gönderiyor. O kadar ki bazen filmleri bizzat ben çekmişim gibi bir hisse kapılıyorum.

Apple için aplikasyon haline dönüşme fikri nasıl gelişti?
Bir süre önce baştan beri önerdiğim filmleri haftalık paketler halinde Vogue Blog ’a da yazmaya başladım. Editörüm Bediz Yıldırım “HerGünBirFilm’i neden app yapmıyorsun?” diye sordu. Henüz açtığım Instagram hesabı da güzel bir geri dönüş almıştı. Ben de bundan cesaretle Bediz’e kulak verdim ve iPhone uygulamaları Amerika’da ödüller kazanmış bir tasarımcı olan Volkan Ölmez ve uygulamayı geliştiren Studio Nord’la bir araya geldim. Onların da meseleyi sahiplenmesiyle gerisi çorap söküğü gibi geldi.

Bu aplikasyon sinemasevere hangi kolaylıkları sağlayacak?
Bir kere her gün yeni bir film önerisi bulacaklar. Filmlerin en can alıcı sahnelerinden, bir kısmı internette bile olmayan birbirinden güzel görsellere, künye bilgilerine ve bu filmleri neden izlemeleri gerektiğini izah eden kısa metinlere ulaşacaklar. Beğendikleri bir filme benzer üç ayrı öneriyle daha karşılaşacaklar. Başkaları da görsün istedikleri filmleri sosyal medyada paylaşabilecekler. Tüm listeyi dönem ve/veya türe göre filtreleyebilecekler. İzlediklerim sayfalarını oluşturabilecekler. İlaveten benim web üzerindeki kişisel sinema blog’umu görüntüleyebilecekler. İlerisi için başka başka düşüncelerimiz de var. Ha tek bir cümleye indirgemek gerekirse sinemayı daha çok sevmelerine vesile olacağız inşallah.