Sinema tarihle buluşuyor

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen, Uluslararası Sinema-Tarih Buluşması bugün başlıyor. TÜRSAK'ın, TC Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun katkıları ve Kültür Bakanlığı'nın himayesinde düzenlediği etkinlik İstanbul'da gerçekleştiriliyor.

İSTANBUL - Bu yıl dördüncüsü düzenlenen, Uluslararası Sinema-Tarih Buluşması bugün başlıyor. TÜRSAK'ın, TC Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun katkıları ve Kültür Bakanlığı'nın himayesinde düzenlediği etkinlik İstanbul'da gerçekleştiriliyor. Bugün başlayan program, 23 Kasım tarihinde son buluyor.
Ana temanın 'Hoşgörüsüzlük ve İnsan Hakları' olarak saptandığı festival, film gösterimleri, paralel ve sosyal etkinlikler olmak üzere üç ana bölümden oluşuyor. Radikal gazetesinin de sponsor olarak
katıldığı festivalin, bu gece Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşecek açılışında zengin bir program göze çarpıyor.
Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu'nun bir gösterisini, usta yönetmen Jean Pierre Jeunet'in Türkiye'de ilk kez gösterilecek 'Amelie' adlı filmi takip ediyor. 'Şarküteri' ve 'Kayıp Çocuklar Kenti' gibi birçok unutulmaz projeye imza atan Jeunet, bu filmiyle Fransa'da hasılat rekorları kırmış, 26'ncı Toronto Film Festivali Halk Ödülü başta olmak üzere birçok ödül almıştı.
Tüm etkinlik ve gösterimlerin ücretsiz olduğu 'Sinema-Tarih Buluşması'nın film gösterimleri bölümü kendi içinde sekiz dala ayrılıyor; 12 ülkenin yer aldığı Uluslararası Uzun Metrajlı Film Yarışması, 15 ülkeden 18 filmin katıldığı Belgesel ve Kısa Film Yarışması, İnsan Hakları, Hoşgörüsüzlük, Bir Ülke Bir Sinema: Polonya, Bir Kuzey Sineması: Hollanda, Yönetmenlerin Gözüyle Ermenistan Sineması ve Avusturyalı oyuncu Klaus Maria Brandaeur'un rol aldığı üç filmin, 'Mefisto', 'Albay Redl' ve 'Hanussen', gösterileceği 'Bir Ustaya Saygı' bölümü. Festivalin yarışma bölümünde farklı ülkelerden birçok çalışmayı izlemek mümkün. Aday filmler ve seansları hakkında detaylı bilgiye www.beyazperde.com adresinden ulaşılabilir.
Türkiye'den dört film
Bu yıl Avrupa Birliği ve Unesco'nun da desteğini alan 'uluslararası buluşma',
İran'dan Amerika'ya uzanan geniş bir film yelpazesine sahip. Türkiye, dört filmiyle bu yelpazenin karamsar kısmında yer alıyor. 'İnsan Hakları' temalı bölümün alt kategorilerinden 'Beyazperdede İnsan Hakları'nda Can Candan'ın 83 dakikalık
'Duvarlar'ı yer alırken, yönetmen Nihan Gider, aynı temanın bir diğer kategorisi olan 'Tanıklıklar'a, 'Kalabalıkken' adlı yapıtıyla katılıyor. Türkiye'nin diğer iki filmi ise festivalin 'Hoşgörüsüzlük' bölümünde gösterilecek; Usta yönetmenlerden Tomris Giritlioğlu'nun 'Suyun Öte Yanı' adlı eseri ve Taylan Sezginer'in 'Ötekiler'i.
Bu bölümde iki adet de ödüllü başyapıt sergileniyor! Milcho Manchevski'nin Türkiye'de de gösterime giren ve Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan ödülü
alan 'Yağmurdan Önce'si (Before the Rain) ve Türkiye'de ilk defa gösterime girecek olan 'Piyanist' (La Pianiste). Yapım, Avusturyalı yönetmen Michael Haneke'ye 2001 Cannes Film Festivali'nde Jüri Büyük Ödülü getirmişti.
'Türk-Ermeni' beraberliği
Festivalin 'Paralel Etkinlikler' kısmında yer alan panelin bu yılki konusu 'Bin Yıllık Beraberlik: Türkler ve Ermeniler'.
21 Kasım Çarşamba günü, saat 17.00'de Pera Palas otelinde gerçekleşecek etkinlik, gerek konusu gerekse bir 'ilk'e imza atması açısından önemli. Fransa, Ermenistan ve Türkiye'den katılacak tarihçi ve sanatçılar
'beraberlik'e kültür ve tarih perspektifinden
bakacak. Festivalin diğer etkinlikleri arasında çeşitli sergiler ve söyleşiler yer alıyor.
Kapanış gecesine Doğu müziği ve elektronik tınılar arasında yaptığı çalışmalarıyla tanınan ney, bendir ve vokal sanatçısı Mercan Dede, nam-ı diğer Arkın Allen,
'hoşgörü' temalı çalışmalarıyla katılıyor. Konser ve yarışmada birincilik ödülünü alan filmin gösterimiyle sona eriyor. Bilgi için Tel: 0212 244 52 51 (Kültür Sanat)