Sinema ve tiyatronun iç içe geçtiği bir oyun: Kam

Sinema ve tiyatronun iç içe geçtiği bir oyun: Kam
Sinema ve tiyatronun iç içe geçtiği bir oyun: Kam
Tiyatro ve dans kolektifi Berika'nın oyunu 'Kam', sinemada özel efektler yaratmak için kullanılan 'green box' tekniğini sahneye taşıyor. Oyun seyirciye, farklı bir öykü anlatma deneyimi vaat ediyor.

RADİKAL - Tiyatro ve dans kolektifi Berika'dan, tiyatro sahnesinde 'green box' tekniği kullanılan bir oyun: Kam. 2011'de Can Bora tarafından kurulmuş olan kolektif, sinemada özel efektler yaratmak için kullanılan bu tekniği, sahnede farklı ve Türkiye'de ilk kez denenen bir anlatım biçimi olarak kullanıyor. Eski Türkçe'de 'şaman' anlamına gelen 'Kam', Can Bora'nın yazıp yönettiği; sahnede Yunus Günçe, Neslihan Aker, Başak Ertanoğlu ve Can Bora'yı buluşturan bir oyun. Oyunun video oyuncuları ise Zeynep Kankonde ile Nuh Kerem Pilavcı.
'Kam', 'Dantel' ile birlikte; 'green box' tekniği kullanılarak sahnedeki oyuncunun canlı görüntüsünün, bilgisayarla yapılan eş zamanlı montaj ile başka bir görüntüye yapıştırılarak ekrana yansıtıldığı trilojinin ilk iki oyunu. Üçlemenin ikinci oyunu olan 'Kam', İstanbul’dan kaçan dört arkadaşın iki günlük kamp serüveni boyunca potansiyel kurtarıcı bir şamanla karşılaşmalarını anlatıyor.
Tüm oyun, sahneyi kaplayan Green Box perdesi önünde gerçekleşiyor. Sahnenin ortasındaki kamera tarafından, oyuncuların canlı görüntüsü bilgisayardaki bir fotoğraf ya da bir video üzerine yapıştırılarak  ei zamanlı biçimde sahnenin solundaki büyük ekrana yansıtılıyor. Sahnenin sağ tarafındaki diğer ekranda ise önceden çekilmis videolar ve görüntülü motto'lar yansıtılıyor.
Sanal gerçekliğe olan bağımlılık ve günümüz insanın kurtarılma arzusunun ele alındığı oyun Borusan Oto Dolmabahçe Sahne sponsorluğunda sahneleniyor.
Videolarda Emre Birişmen, Can Boyacıoğlu ile Fırat Gürgen'in, müzikte Mabel Matiz ile Selin Damar'ın imzası olan oyunun modül/ses tasarımı Utku Öğüt'e ait. 

Oyun 23-30 Kasım ve 14-21-28 Aralık'ta saat 20.30'da Borusan Oto Dolmabahce Sahne'de görülebilir.  
Biletler Biletix'te.