Sinema yazarlarından SİYAD'ın sansür tepkisine tepki!

Sinema yazarlarından SİYAD'ın sansür tepkisine tepki!
Sinema yazarlarından SİYAD'ın sansür tepkisine tepki!
Reyan Tuvi'nin Gezi belgeseli 'Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek'in belgesel ön jürisi tarafından seçilmesine karşın 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali yönetimince yarışmaya alınmaması üzerine başlayan sansür tartışmaları, sinema yazarları cephesinde de geniş yankı buldu. SİYAD Yönetim Kurulu'nun konuyla ilgili açıklamasının sansüre yeterince tepki göstermediğini düşünen 70 SİYAD üyesi ayrı bir açıklama yaparak sansüre sert tepki gösterdi.

Reyan Tuvi’nin Gezi belgeseli ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’in belgesel ön jürisi tarafından seçilmesine karşın 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali yönetimince yarışmaya alınmaması kararı üzerine Sinema Yazarları Derneği’nin resmi Twitter hesabından yapılan ‘sansür’ açıklaması birçok sinema yazarını tatmin etmedi. 51. Altın Portakal’ın festival komitesinde de görev alan Alin Taşçıyan başkanlığındaki SİYAD’ın resmi açıklamanın sansüre yeterince tepki göstermediğini düşünen 70 SİYAD üyesi ayrı bir açıklama yaparak sansüre sert tepki gösterdi.

SİYAD’IN TEPKİ GÖREN RESMİ AÇIKLAMASI:
“51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde bir belgesel filmin sansür edildiğine dair ön jüri ve yönetmeninin açıklamasıyla, Festival’in sansür uygulamadığına dair açıklamasını üzülerek okuduk. Fikir ve sanat eserlerinin özgürce sergilenmesinden yana olduğumuzun altını bu vesileyle bir kez daha çizmek isteriz.
Film festivallerinin insan haklarına ve özgür ifadeye saygılı platformlar olarak kurumsallaşması önem taşımaktadır.
Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.
SİYAD-Sinema Yazarları Derneği”

70 SİYAD ÜYESİNİN İMZALADIĞI SANSÜR AÇIKLAMASI:
“Aşağıda imzası bulunan Sinema Yazarları Derneği-SİYAD üyeleri olarak, sinemamızın 100 yaşına bastığı, en köklü film festivalimiz Altın Portakal’ın 51 yılı geride bıraktığı koşullarda, sansür denilen çağdışı uygulamayı protesto ettiğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.
Reyan Tuvi’nin “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” adını taşıyan, Altın Portakal Film Festivali’nin üç kişilik ön jürisinin değerlendirmesinden ve onayından geçmiş belgeselinin, festival programının dışında bırakılmasını kabul edilemez buluyor, sorunun çözümü için tüm sinema kamuoyunun ortak hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz.
33. İstanbul Film Festivali, Documentarist-7. İstanbul Belgesel Günleri ve 21. Adana Altın Koza Film Festivali’nde hiçbir hukuki sorunla ve ceza tehdidiyle karşılaşmadan gösterilen “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” filmiyle dayanışma içindeyiz. Sinema yazarları olarak ilk yılından itibaren çeşitli boyutlarda destek verdiğimiz ve katkıda bulunduğumuz Altın Portakal’ın 35 yıl aradan sonra bir kez daha sansür utancı yaşamamasını diliyor, festival yönetimini bu karardan vazgeçmeye çağırıyoruz.
Saygılarımızla...

Mehmet Açar
Kerem Akça
Erkan Aktuğ
Cem Altınsaray
Okan Arpaç
Tunca Arslan
Ceyda Aşar
Alkan Avcıoğlu
Şenay Aydemir
Burcu Aykar
Senem Aytaç
Janet Barış
Melis Behlil
Abbas Bozkurt
Banu Bozdemir
Yeşim Burul
Cumhur Canbazoğlu
Cüneyt Cebenoyan
Sungu Çapan
Tuncer Çetinkaya
Ayça Çiftçi
Sadi Çilingir
Aslı Daldal
Atilla Dorsay
Senem Erdine
Murat Emir Eren
Murat Erşahin
Engin Ertan
Talip Ertürk
Seray Genç
Övgü Gökçe
Berke Göl
Metin Gönen
Burak Göral
Çağdaş Günerbüyük
Selin Gürel
Yusuf Güven
Ayla Kanbur
Evrim Kaya
Ali Koca
Serdar Kökçeoğlu
Nil Kural
Esin Küçüktepepınar
Gözde Onaran
Nadir Öperli
Murat Özer
Ceylan Özçelik
Özge Özdüzen
Fatih Özgüven
Kaya Özkaracalar
Olkan Özyurt
Vecdi Sayar
Barış Saydam
Fırat Sayıcı
Aylin Sayın
Selin Sevinç
Necati Sönmez
Zeynep Tül Akbal Süalp
Uygar Şirin
Yeşim Tabak
Pınar Tınaz
Müge Turan
Alper Turgut
Erman Ata Uncu
Ali Ulvi Uyanık
Uğur Vardan
Burçin S. Yalçın
Deniz Yavuz
Rasih Yılmaz
Fırat Yücel”