Sinemacılar: Bıçak kemiğe dayandı!

İSTANBUL - “Artık bıçak kemiğe dayandı” diyen sinemacılar, sinema sektörünün sorunlarının çözümü için tek yumruk oldu. Sine-sen’den Birleşik Oyuncular’a, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’ndan TÜRSAK’a, SİYAD’dan Film Yönetmenleri Derneği’ne Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği’nden  Filmmor’a sinemayla ilgili 30 kuruluş, ortak çıkarlarını tanımlamak, ortak sorunlarına çözüm bulmak için Türkiye Sinema Konseyi adıyla bir araya geldi.
Dün Tarık Zafer Tunaya’da  basın toplantısı düzenleyen Türkiye Sinema Konseyi, bir araya gelerek sorunları saptadıklarını, 30 maddelik bir çözüm önerisi hazırladıklarını dile getirdi. Kapsamlı bir sinema yasasının sadece Kültür Bakanlığı’nı değil dört ayrı bakanlığı ilgilendirdiğini vurgulayan konsey,  hükümete bir sinema çalıştayı düzenlemesi konusunda çağrı yaptı.
Bütün kazanımların ancak birlikte sağlanabildiğini son altı yıl içinde iyice anladıklarını dile getiren Türkiye Sinema Konseyi, yayımladıkları bildiride “Bizce artık bıçak kemiğe dayandı. Türkiye film endüstrisinin 1990’ların ikinci yarısında başlayan ‘ikinci yükseliş dönemi’nin çok önemli bir noktaya ulaştı. Yılda ortalama 70 sinema filmi ve 70 TV dizisi üretiliyor. buna karşın Fikri Mülkiyet hakları alanında AB standartlarından çok uzağız. Günde ortalama 16 saat çalışıyoruz. Hiçbir sosyal güvencemiz yok! Setlerde iki yılda beş meslektaşımızı toprağa verdik! Dünyada bizim dışımızda bütün ülkelerde, dizi üretiminin standartları ve süreleri belli; 25, 40, 60 dakika... Biz her hafta 90 dakika yazmak, çekmek zorunda kalıyoruz. Festivallere dönük bütünsel bir kimliklendirme ve destek politikamız yok. İmkansızlıklara rağmen yarattığımız bütün maddi/manevi kaynaklarımız hızla eriyor” ifadelerine yer verdi. Bildirinin sonunda sinema reform paketini aciliyetine dikkat çekildi. (Kültür Sanat)