Sinemanın çınarı son yolculuğuna uğurlandı

Sinemanın çınarı son yolculuğuna uğurlandı
Sinemanın çınarı son yolculuğuna uğurlandı
83 yaşında hayatını kaybeden yönetmen Metin Erksan, Teşvikiye Cami'nde kılınan cenaze namazıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Pınar ÇITAK KOYGUN 

83 yaşında hayatını kaybeden yönetmen Metin Erksan'ın cenazesi Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenin ardından Teşvikiye Cami'ne getirildi. Teşvikiye Cami'ndeki cenaze namazına, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sinema sanatçıları Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Kadir İnanır, Şemsi İnkaya, senarist Safa Önal, yönetmen Osman Sınav, sinema eleştirmeni Atilla Dorsay ile Erksan'ın yeğenleri Çiğdem Aydın, Tulip Karamanbey, Demet Gül ile Erksan'ın sevenleri katıldı. Taziyeleri Erksan'ın yeğenleri kabul etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Metin Erksan bizim sinemamızın en büyük isimlerinden bir tanesiydi. Halit Refiğ, Lütfi Akad, Metin Eksan, bunlar toplumsal gerçekçi akımın tarihle yeni bir Türkiye bakışının, yeni bir sinema dili üretmenin büyük emekçileriydi. Biz Metin Erksan sayesinde uluslararası ödüllerle tanıştık ilk defa. Geçen yıl Berlin'de Altın Ayı ödülü aldığımız zaman onun 1965'te ülkemize getirdiği ödülü bir kez daha anma ihtiyacı hissettik. Çok da güzel oldu bence sağlığında hem bir kez daha Altın Ayı'nın ülkemize gelmiş olduğunu gördü hem de kendi ismini 50 yıl sonra tekrar tepelerde görme şansına erişmiş oldu " dedi. 

Bakan Günay, "Hepimizin ondan öğreneceği güzel şeyler oldu. O da dersini bence çok güzel anlattı. Nur içinde yatsın. Güzel bir günde uğurluyoruz onu. Allah rahmet eylesin " diye konuştu. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise, " AB sürecimizin önemini anlayıp, bu konuda kitap yazmış bir entellektüeldi. Rahmetle anıyoruz. Geride bıraktığı öğrencilerine çok önemli mesajlar bırakıp gitti. İnşallah onları idrak ederiz" diye konuştu.

"SANATÇILAR ÇOK AZ HATIRLANIR OLDULAR"
Cenazeye katılan yönetmen Osman Sınav, "Ben onun asistanıydım. Hayalimi ateşlemiş çok önemli bir sinemacıdır. Allah rahmet eylesin çok şey söylenebilir bir dahiydi" dedi. Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay ise Erksan'ın tartışmalı bir yönetmen olduğunu kaydederek, "Tartışmalı bir yönetmendi. Türkiye'nin gerçeklerini çok güzel verdi. Hep sansürle boğuştu. Ama gerçeklerden uzak saplantılı aşk hikayelerini de çok güzel anlattı "Sevmek Zamanı", "Kuyu" ve "Sensiz Yaşayamam" filmlerinde. Son 35 yıldır hiç film yapmamış olması çok acıdır. Tabii ki yapmalıydı ama biraz kendisi yorulmuştu biraz da şartlar ağırdı. Allah rahmet eylesin" dedi. 

Cenazeye katılan sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit da, sanatçıların gerçek kültür insanları olduklarını söyleyerek, "Günümüzde nedense çok az hatırlanır oldular. Birçoğunu da hayatımıza ne kadar değer kattıklarını öldükten sonra hatılıyoruz " şeklinde konuştu. Koçyiğit, " Kaybettiğimiz sadece Türk sinemasının bir değeri değil Türk insanı için yeri çok önemli. Her geçen gün onun eserlerini izledikçe onun Türkiye için ne demek olduğunu anlayacağız. O Türk sinemasının ulusal sinemamızın kurucularından. Sinemamızın temellerini atanlardan. Özgür düşünceyi ifade etmekten yana olan bu nedenle zaman zaman düzene karşı duran, hiçbir şekilde sanatından düşüncelerinden ödün vermeyen gerçek anlamda bir kültür insanımızdı" diye kaydetti.

"TÜRK SİNEMASINA KÜSTÜ GALİBA"
Sinema sanatçısı Türkan Şoray ise, "Türk sineması için gerçekten çok büyük bir kayıp. Türk sineması için o kadar önemliydi ki. Sinemacılar dönemini başlatan sinemayı geliştiren ilk yönetmenlerdendir Lütfü Akad ile. Öncü olmuıştur. Benim için de önemli. Ben sinemaya başladığım ilk yıllarda Acı Hayat filminde oynamıştım. O zaman ne kadar önemli bir yönetmen olduğunu farkından değildim. O filmle ben en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandım. O filmden sonra sinemada adım daha fazla duyulmaya başladı. Onun için yani söyleyecek söz bulamıyorum. Sinema adına çok üzgünüm" dedi. 

Şoray, Erksan'ın sinemaya küsmüş olabileceğini söyleyerek, "Küstü galiba Türk sinemasına. İstese çok iyi filmler yapabilirdi. Yapmadı. Çekildi. Bu beni hep düşündürmüştür. Ona imkanlar sağlanabilseydi çok başarılı filmler yapabilirdi" diye konuştu. Ardından Metin Erksan'ın cenazesi Teşvikiye Cami'nden öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Boğaziçi Üniversitesi Kampüsü içindeki Rumelihisarı Şehitlik Dergahı'nda toprağa verildi. (DHA)