Sinemanın en iyi 10 kadın ajanı

Sinemanın en iyi 10 kadın ajanı
Sinemanın en iyi 10 kadın ajanı
Cuma günü vizyona girecek 'Ajan Salt', sinema tarihinin unutulmaz kadın ajanlarını hatırlamak için iyi bir vesile oldu. Total Film'in seçtiği on kadın casusa bir tane de 'bonus' ekledik: Filiz Akın'ın canlandırdığı Hilda

1. EVELYN SALT
ANGELINA JOLIE
Ajan Salt (Salt / 2010)Eğer Y kromozomu olmayan bir insandan, yani bir kadından beklenmeyecek acımasızlıkla DNA’yı altüst eden bir süper ajan arıyorsanız daha fazla bakınmayın. Silahsız çarpışmalarda uzman olarak eğitilmiş, bilgisayar hack’lemede sanat yapan, CIA’in gururu Salt. Bu güzel kız, becerikli, açıkgözlü, fit, tehlikeli ve onurlu bir ajan. Daha büyüleyicisi, aslında onun hangi tarafta olduğu. Rus ajanı olmakla suçlanınca, kendini savunmaya girişir. Ama tabii ki işler daha da karışacaktır.

 

 

2. NIKITA
ANNE PARILLAUD
Nikita (Nikita / 1990)

Henüz 20 yaşındayken, çetesiyle beraber bir eczaneyi soyarlarken bir polisi öldüren Nikita, ömür boyu hapse mahkûm olur. Fransız gizli servisi, bu cezadan kurtulması için ona bir teklif sunar: Kendini tamamen teşkilata adamış özel bir ajan ve katil olmak. Bunu kabul eden Nikita, öldürme sanatının inceliklerini, gizlenmeyi, her an tetikte olmayı ve hatta kadınlığını sonuna kadar kullanmayı öğrenir. 

 

3. JINX
HALLE BERRY
Başka Gün Öl (Die Another Day / 2002)
James Bond filmlerindeki geleneksel kadın roller çığlık atan, rehin tutulmaktan kurtarılıp yatağa atılan kadınlardır. Jinx ise Bond için yeni bir tür yol arkadaşı oldu. Jinx, Kraliçe’nin gizli ajanına yatakta, iş hayatında ve barda ayak uydurabilen tam zamanlı bir Amerikan ajanı. Kendisi burun üstü çakılmak üzere olan bir uçakta bıçakla kavga edebilir, ardından da okyanustan turuncu bikinisi içinde yavasça çıkıverir ve hasımlarıyla sıkı laf yarıştırır. O, ‘Yeni jenarasyon Bond kızlarının’ ilki...4. ALICIA HUBERMAN
INGRID BERGMAN
Aşktan da Üstün (Notorious / 1946)

Alicia, Dünya Savaşı sırasında hüküm giymiş bir Nazi savaş suçlusunun kızıdır. Babası kirli işlere karışmış olan Alicia, bunları öğrendiğinde, babasının manevi borcunu ödemek için Amerikan Hükümeti adına casusluk yapmaya başlar. Çeteyi devirmek için gittiği Brezilya’da kendisine âşık olan bir çete üyesiyle evlenir. Filmin prodüktörü David O Selznick aslında bu rolde Vivien Leigh’in yer almasını istemiş, ama yönetmen Hitchcock, Bergman’ı istemişti. Bergman, acımasız bir geçmişi olan, ülkesine çelik bir iradeyle hizmet etmekte kararlı kadın ajanı, her rolü olduğu gibi harika canlandırmıştı.


5. SYDNEY BRISTOW
JENNIFER GARNER
Alias (2001-2006)

Kafası karışık üniversiteli kız Sydney, bir yandan da CIA için cinayetler işleyen gizli ajandır. Otuzdan fazla dil konuşan, bazen kürkler içinde bambaşka ortamlarda boy gösteren ama bu ikinci hayatını okul arkadaşlarından ve ailesinden gizlemeyi de başaran bir kadın ajan. Hayatında hiçbir şey göründüğü gibi değildir ve o türlü rakip ajanlarla, terörist gruplarla hainlerle savaşmak zorunda olan bir genç kadındır.


6. SAMANTHA CAINE
GEENA DAVIS
İyi Geceler Öpücüğü (The Long Kiss Goodnight / 1996)

Jason Bourne’dan çok önce hafızasını kaybetmiş bir ajan olarak karşımıza Samantha Caine çıkmıştı. Sekiz yaşındaki oğluyla banliyöde yaşayan Samantha, birden geçmişinden bir şeyler hatırlamaya başlar. On yıllık ev kadını hızla amazonvari bir süper ajana dönüşür ki, Geena Davis’in bu dönüşümü aktarmaktaki ustalığını teslim etmek gerek. Sonrası, uziler, bıçaklar, yakın dövüş sahneleriyle dolu, peşindeki adamlardan kurtulmaya ve geçmişini hatırlamaya çalışan ajanın bildik hikâyesi...


1. EVELYN SALT
ANGELINA JOLIE
Ajan Salt (Salt / 2010)

Eğer Y kromozomu olmayan bir insandan, yani bir kadından beklenmeyecek acımasızlıkla DNA’yı altüst eden bir süper ajan arıyorsanız daha fazla bakınmayın. Silahsız çarpışmalarda uzman olarak eğitilmiş, bilgisayar hack’lemede sanat yapan, CIA’in gururu Salt. Bu güzel kız, becerikli, açıkgözlü, fit, tehlikeli ve onurlu bir ajan. Daha büyüleyicisi, aslında onun hangi tarafta olduğu. Rus ajanı olmakla suçlanınca, kendini savunmaya girişir. Ama tabii ki işler daha da karışacaktır.


7. BRIDGET VON HAMMERSMARK
DIANE KRUGER
Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds / 2009)

Alman aktristin dönüştüğü çift taraflı ajan Bridget von Hammersmark parlak, güzel ve cesurdur. Ünlü bir oyuncu olmanın nimetlerinden faydalanmak yerine Nazilere verilecek büyük cezaya yardımcı olmak üzere hayatını ortaya koyar. Alman askerlerine karşı cazibesini kullanarak onları oyalar, gerekli bilgileri alıp kahraman Amerikalılar’a verir, ajanları görkemli gala gecesine sokar. Hem de filmin unutulmaz han sahnesindeki çatışmada bacağından yaralanmasına rağmen, alçılı ayağıyla kahramanlığa ara vermeyecek kadar fedakârdır. 


8. JANE SMITH
ANGELINA JOLIE
Bay ve Bayan Smith (Mr & Mrs Smith / 2005)

Bir şirketin ajanı olan John Smith, zarif eşini gösterişli evlerinde leziz yemekler yapan bir ofis çalışanı olarak biliyordu. Ama Bayan Smith rakip şirkette kocası Bay Smith gibi cinayetler işleyen bir ajandı. Bu vamp ve tehlikeli katil, bu kez kocasını öldürmekle görevlendirilir. Tehlikeli, üstün teknoloji cephanesi, enterasan silahlarıyla Angelina Jolie, adeta Tomb Raider’daki rolünün bir devamını sergilemişti. 


9. EMMA PEEL
DIANA RIGG / UMA THURMAN
Tatlı Sert (The Avengers / 1966-68/ 1998)

Dövüş sanatları ustası ve uzman eskrimci Mrs Peel, siyah deri ceketi, üstü açık Lotus’usuyla tabii ki tehlikeli ve seksi bir ajan. Fiziksel ve zihinsel olarak gösterişli partneri John Steed (Patrick Macnee) kadar yetenekli ve kılıcı da dili kadar keskin. Özgür ruhu da cabası. Tabii ki bunların çoğu 60’ların unutulmaz tv dizisindeki karakter için geçerli. Ne yazık ki Umma Thurman’ın 1998’de canlandırdığı karakter akıllarda sadece vücudunu saran kostümüyle kaldı. 


10. TATIANA ROMANOVA
DANIELA BIANCHI
James Bond: Rusya’dan Sevgilerle (From Russia With Love / 1963)

Bond serisinin ikinci filmi olan ‘From Russia with Love’da tipik Bond kızlarından biriyle karşılaştık. Sovyet İstihbaratı’nda görevli onbaşı Tatiana Romanova İstanbul’da görevlidir ve ülkesindeki kötülere karşı 007’den yardım ister. Bond’la bir otel odasında karşılaştıkları sahne, türün tüm klişelerine yol gösterecektir...
Yeşilçam casusu

BONUS. HİLDA
FİLİZ AKIN
Ankara Ekspresi, 1970

Bu da bizden bir unutulmaz kadın casus. Esat Mahmut Karakurt’un romanından uyarlanan film, 2. Dünya Savaşı yıllarında geçen ünlü Türk oyuncuların Nazi kostümleri içinde döktürdükleri bir macera. Filmin belki de en büyük sürprizi, iyi eğitimli burjuva kızı rollerinin vazgeçilmez oyuncusu Filiz Akın’ın karanlık Alman casus Hilda rolünde karşımıza çıkması. Hilda hem doktor, hem iyi şarkıcı hem de gizli planların uygulayıcısı ünlü bir casustur. Ama tabii ki Türk ajan Seyfi’nin cazibesine yenik düşecektir.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Angelina Jolie

  ,

  Mayın