Sinemanın feminist sesine veda

Sinemanın feminist sesine veda
Sinemanın feminist sesine veda
Feminist yönetmen Chantal Akerman, 66 yaşında hayatını kaybetti. Belçikalı yönetmen 70'li yıllarda yaptığı kadın temalı filmleriyle pek çok Avrupalı kadın yönetmeni etkilemişti. Akerman, 2008'de Ankara'daki Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali'ne konuk olmuştu

66 yaşında hayatını kaybeden Belçikalı feminist yönetmen Chantal Akerman, sinemaya bakışını “İnsanlar benim feminist bir yönetmen olduğumu söylediklerinde, onlara bir kadın olduğumu ve aynı zamanda filmler yaptığımı söylüyorum” sözleriyle dile getirmişti. Akerman, Auschwitz kampından sağ kalan annesini konu edindiği 'No Home Movie' belgesiyle Locarno Film Festivali’ndeki gösteriminden bir ay sonra, 5 Ekim günü hayatını kaybetti. Chantal Akerman, bir mutfağı mercek altına aldığı ilk kısa filmi 'Saute ma ville’den itibaren sinemaya yeni bir bakış açısı getirmişti.
Akerman 1975 tarihli 'Jeanne Dielman 23 Quai du Commerce, 1080 Bruxelles' adlı filmle büyük ses getirdi. Le Monde gazetesi film için “Sinema tarihinin ilk kadın başyapıtı” nitelemesini yapmıştı.
Chantal Akerman bir aşkın saplantıya dönüşmesini huzursuz bir dille anlatan Marcel Proust uyarlaması 'Tutsak Kadın', cinselliği bir kara mizah malzemesine dönüştüren 'Yarın Taşınıyoruz' ve başrollerinde Juliette Binoche ile William Hurt’ün oynadığı 'New York’ta Bir Çılgın' (Un divan à New York) gibi filmlerle sinema dünyasının önemli yönetmenleri arasında yerini aldı. Akerman 2008 yılında, Ankara 'da düzenlenen Uçan Süpürge Film Festivali’ne de konuk olmuştu.

İLK FİLMİNİ 18 YAŞINDA ÇEKMİŞTİ
Polonyalı Yahudi bir anne ve babadan Brüksel'de doğan Chantal Akerman, ailesinin büyük kısmını Auschwitz Toplama Kampı'ndan kaybetti. İlk filmini 1968’de 18 yaşındayken çekti. 70’li yıllarda yaptığı kadın temalı filmleriyle pek çok Avrupalı kadın yönetmeni etkiledi. Deneysel ve minimalist tarzdaki filmlerinde kadına dair konuşulmayanları çarpıcı bir dille anlattı. (Bianet)