Sinemanın üstadı Lütfi Akad uğurlandı

Sinemanın üstadı Lütfi Akad uğurlandı
Sinemanın üstadı Lütfi Akad uğurlandı

‘Vesikalı Yarim’, ‘Hudutların Kanunu’, ‘Gelin’, ‘Düğün’ gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni Ömer Lütfi Akad, dün son yolculuğuna uğurlandı. İlk tören Akad’ın uzun süre ders verdiği Mimar Sinan Sinema -TV Bölümü’nde yapıldı. Törene, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay , Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Yalçın Karayağız ve Mimar Sinan Sinema-TV Enstitüsü’nün kurucusu Prof. Sami Şekeroğlu’nun yanı sıra Türkân Şoray, Hülya Koçyiğit, Atilla Dorsay, Çağan Irmak, Gani Müjde, Tuna Kiremitçi gibi isimler de katıldı. Tören Akad’ın filmlerinden seçilen sahnelerin yanı sıra büyük ustanın fotoğraflarından oluşan bir sinevizyon gösterisiyle başladı. Akad’ın “Sinema-Televizyon Enstitüsüne verdiğim 23 yıl için onur duyacağım” sözüyle biten gösterimin ardından salondan uzun süre alkışlar yükseldi.
Rektör Yalçın Karayağız, törenin ardından yaptığı konuşmada, Lütfi Akad’ın Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve herkes için çok özel biri olduğunu söyleyerek herkese başsağlığı diledi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Enstitüsü’nün kurucusu ve Akad’ın yakın dostu Prof. Sami Şekeroğlu ise konuşmasını “Her şeyimi kaybettim” diyerek bitirdi. 

“Emeği boşa gitmedi”
Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ise yaptığı konuşmada; Akad’ın 1950’lerden bu yana Türk sinemasıyla haşir neşir olmuş, sinemanın temellerini atmış bir insan olduğunu söyledi. Sözlerine “Onun yaratıcılığı için ne söylesem bir fazla ne söylesem bir az” şeklinde devam eden Günay, Türk sinemasının ödüller alıyor, gelişiyor olmasının Akad’ın emeğinin boşa gitmediğinin bir göstergesi olduğunu belirtti. Ertuğrul Günay, “Hepimize güzel şeyler öğretti. Hepimizin başı sağolsun, ruhu şad olsun” diyerek sözlerini tamamladı.
Lütfi Akad, Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü’ndeki törenden sonra Levent Camii’nde kılınan ikindi namazının ardından Ulus Mezarlığı’nda toprağa verildi.