Sinemaseverler filme doyacak

8-17 Aralık arasında Ankara'da bir, İstanbul'da üç ayrı festival başlayacak, 200'ü aşkın film gösterilecek.

İSTANBUL - Epeydir vizyon filmlerine teslim olan sinema seyircisi yarından itibaren 10 günlük festival maratonuyla derin bir nefes alacak. Çünkü üçü İstanbul'da biri Ankara'da dört festival görücüye çıkacak. Festival maratonu yarın Akbank Kısa Film Festivali'yle başlayıp 7'nci Uluslararası Sinema-Tarih Buluşması, Resfest ve Uzakdoğu Film Festivali'yle devam edecek.
Önce TÜRSAK'ın düzenlediği, aralık ayının geleneksel sinema şöleni Sinema-Tarih Buluşması'ndan başlayalım. Festivalde bu yıl 'yazılmamış tarih'in beyazperdeye izdüşümünü izleyeceğiz. 11 bölümden oluşan festivalde 80'den fazla film seyirciyle buluşacak. 10 Aralık'ta başlayacak festivalin onur konukları Macar yönetmen Istvan Szabo ve oyuncu Klaus Maria Brandauer. Festivalde aralarında 'Mephisto'nun de olduğu yedi Szabo filmi gösterilecek.
Sinema-Tarih'in yarışma bölümünde önemli festivallerde boy göstermiş filmler var. Toronto'da ilgi gören 'James Journey to Jerusalem' (Ra'anan Alexandrowic), Berlin'den 'Proteus' (John Greyson), Edinburg ve Locarno'da gösterilen 'Yasmin' (Kenny Glenaan), Cannes'dan en iyi ilk film ödülüyle dönen 'Or' (Keren Yedaya) ve Amos Gitai'nin son filmi 'Vaat Eedilmiş Topraklar' yarışmada Işık Saçan Apollon Ödülü için yarışacak.
Avusturya, bu yıl 'Bir Ülke Sineması' bölümüne konuk olacak. Bu bölümde son yıllarda çekilmiş beş film gösterilecek. Bugün artık var olmayan Demokratik Alman Cumhuriyeti'den sekiz film ise 'Tarihe Karışmış Bir Ülkeden Sinemasal Belgeler' başlığı altında sunulacak. 1965 yılından sonra 'yeni rejisör' kuşağının ürettiği, çoğu ya sansüre uğramış ya da gösterilmemiş filmler, o dönemin günlük hayatına ilişkin öyküleri içeriyor.
Klasikçiler bu yıl fazlasıyla memnun olacaklar. Çünkü 'Fransız Sinema Tarihinden Klasikler' başlıklı bölümde ustalardan Rene Clair, Jean Renoir, Jean Paul Rappeneau ile Bertrand Tavernier'nin filmleri gösterilecek. 'Yazılmamış Tarih'in Uzun Hikâyeleri' bölümü ise özel bir ilgiyi hak ediyor. Bölümün sürprizi 31 Aralık'ta vizyona girecek olan, ABD'de gösterildiği zaman büyük ilgi gören 'Kahraman'.
İnsan hakları konusu, 18 filmin gösterileceği 'İnsan Hakları'nın Yazılmamış Tarihi' bölümünde ele alınacak. Festivalde filmler Alman, İtalyan ve Fransız Kültür Merkezi ile Cine Majestik Sineması'nda gösterilecek. Kültür merkezlerindeki gösterimler bedava olacak. Festivalde ayrıca Türk-Yunan Sivil Diyaloğu çerçevesinde iki ülkeden gazetecilerin katılacağı 'Medyanın Öteki Tarih'e Etkisi' başlıklı bir sempozyum da düzenlenecek.
'Uzun sözün kısası'
'Uzun sözün kısası' sloganıyla yola çıkan Akbank Kısa Film Festivali ise aslında 'kısacıların' bir araya gelip sorunlarını dillendireceği, eserlerini göstereceği bir platform. Çünkü festivalde uzun uzun kısa filmin konuşulacağı yedi söyleşi yer alıyor. Festivalde başvuruda bulunan 210 yapım arasından seçilen 48 film hem gösterilecek hem de yarışacak. Birinciler ödül olarak Berlin Film Festivali'ni izlemeye gönderilecek. Gösterimler Akbank Kültür Sanat Merkezi'nde ve bedava. (Kültür Sanat)
Dijitalin nimetleri
1996'dan beri düzenlenen ve dünyayı turlayan Resfest, 10 Aralık'ta Türkiye'ye uğramaya başlıyor. Dijital teknolojileri kullanan bağımsız filmci, sanatçıları desteklemeyi ve yeni yeteneklere esin kaynağı olmayı amaçlayan Resfest, üç günlük bir 'film şenliği' vaat ediyor seyirciye. Yeni Melek Gösteri Merkezi'ni mesken tutacak festivalde kurgu, belgesel ve deneysel kısa filmler, animasyonlar, video klipler, uzun metrajlı filmler gösterilecek. Festivalin en hatırı sayılır bölümü sinemacıların Bush'tan sözünü esirgemediği 'Bushbeyinli' bölümü. Ayrıntılı bilgi için: www.resfest.com.tr
Uzakdoğu'dan esintiler
Festival maratonunun İstanbul dışındaki tek etkinliği Ankara'da 10 Aralık'ta başlayacak olan 7. Uluslararası Uzakdoğu Film Festivali. 'Ustalara Saygı', 'Sinema Sinema', 'Retrospektifler', 'Ülke Sineması', 'Uzaktan Kadın Öyküleri', 'Uzak Işıklar' ve 'Sıradışı Filmler' bölümünden oluşan festivalde filmler Türk-İngiliz Kültür Derneği ile Kavaklıdere Sineması'nda gösterilecek. Siylvia Chang, Paul Cox, Nonzee Nimiburt, Hsiao-Hsien Hou bu yıl 'Retrospektif', Shoei Imamura ile Chen Kaige ve Zhang Yimou 'Ustalara Saygı' bölümünün konukları. 17 Aralık'a kadar sürecek festival daha sonra İstanbul'a gelecek. Tel: 0312 490 88 31