Sineması olmayan Dersim'de çocuklar film çekecek!

Sineması olmayan Dersim'de çocuklar film çekecek!
Sineması olmayan Dersim'de çocuklar film çekecek!
Başak Kültür ve Sanat Vakfı'nın, Van Barosu ve Hollandalı sivil toplum kuruluşu DW-RS Producties ortaklığında gerçekleştirdiği  'Çocuklar için İnsan Hakları ve Sinema Projesi'nin yeni durağı Dersim'di.

Sinema salonu olmayan Dersim’de hafta sonu başlayan proje, Dersimli çocuklar için 'insan hakları' ve 'sinema' konularında özel eğitimler ve atölye çalışmalarıyla devam ediyor. Sivil Toplum Diyalogu Programı kapsamında yürütülen proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından fonlanıyor.

Projenin Dersim ayağında oyuncu-yönetmen Derya Durmaz, Amerikalı yönetmen-akademisyen Theron Patterson ve Van Barosu’ndan avukat Sibel Müngen’in eğitmenliğinde 14-18 yaş arası çocuklarla atölye çalışmaları yapıldı. Dersim/Tunceli Belediyesi Gençlik Kültür Merkezinin desteği ile Dersim’de faaliyetlerine devam eden çok sayıda sivil toplum kuruluşu, sendika, kamu ve belediye çalışanlarının katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantıda Dersim’de çocuk olmak, çocuk ve insan hakları, çocukların yaşadıkları hak ihlalleri ve kurumlar arası işbirliklerinin önemi üzerine tartışıldı. Kurum temsilcilerinin Dersim’deki mevcut durum hakkındaki görüşleri alındı ve çocukların kültür-sanat ve insan hakları konusunda mevcut çalışmalara ilaveten özgün çalışmalara ve bakış açılarına ihtiyaç duydukları belirtildi. Toplantıya Dersim Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü, Dersim Barosu, İHD Dersim Şubesi, Eğitim-Sen, Yenigün Kadın Derneği, SES, Munzur Doğayı Koruma Derneğinden temsilciler ve eğitmenler katıldı.  

ÇOCUKLAR YÖNETECEK
Çocuklar, insan hakları konularında alacakları interaktif eğitim çalışmasının ardından, sinema atölyesinde senaryolarını kendilerinin yazdıkları ikişer dakikalık filmlerini çekecek.
14 aylık bir dönemde tamamlanması planlanan 'Çocuklar için İnsan Hakları ve Sinema Projesi' kapsamında bugüne kadar Van, Soma, Batman ve Amsterdam’da hassas konumdaki çocuklarla insan hakları ve sinema atölyeleri gerçekleştirildi. Projenin bundan sonraki durakları temmuz ve ağustos aylarında Bitlis, Hatay ve Ordu olacak.