Sinemaskop dergi Strip

Aylık sinemaskop dergi Strip'in ilk sayısı çıktı. 'Hayallere ve maceraya açılan kapı' sloganıyla sunulan dergi, bir grup 'çizgi roman delisi' tarafından çıkarılıyor diyebiliriz.
Haber: MÜJDE YAZICI / Arşivi

İSTANBUL - Aylık sinemaskop dergi Strip'in ilk sayısı çıktı. 'Hayallere ve maceraya açılan kapı' sloganıyla sunulan dergi, bir grup 'çizgi roman delisi' tarafından çıkarılıyor diyebiliriz. Profesyonel yerli çizerlerinin yanı sıra yabancı çizgi romanları da içeriğinde barındıran dergi, çizgi romanla ilgili gündemdeki haberlere de yer veriyor. Şimdiye kadar 50'ye yakın çizgi roman dergisinin çok azının piyasada tutunduğu Türkiye'de, Strip ekibi de işin zorluğunun bilincinde. Onlar, '10 kişi bir araya gelelim, bir dergi yapalım, yıkalım ortalığı' mantığıyla yola çıkmamışlar. Her ne kadar aralarında dergiyi, "Pulp Fiction'daki John Travolta'nın tuvalette okuyacağı bir dergi yapalım" şeklinde kodlayarak yola çıksalar da Strip ekibinin ciddi bir yayın politikası var.
Derginin sorumlu yazıişleri müdürü Murat Mıhçıoğlu, Strip'i diğer çizgi roman dergilerinden ayıran noktayı şöyle açıklıyor: "Farklı yaş gruplarına, farklı zevklere ve tekniklere hitap eden çeşitli çizimlere yer veriyoruz. Dinamizm ve hayalgücü çizgi romanı ayakta tuttuğu gibi, bizim dergimizi de ayakta tutuyor."
Her hafta yeni bir dergi
Rodeo Yayıncılık ve Promat Matbaacılık tarafından hayata geçirilen Strip, aslında iki yıl önce kuruldu. Daha önce de Dylan Dog ve Ken Parker isimli serileri yayımlayan ekip, her sayıda yeni bir başlangıç yaratmaya dikkat ediyor. Yani her sayıyı ilk sayı gibi hazırlıyor. Bu ne demek? Strip, çizgi roman okurunun en önemli sorunu olan devamlılık arz eden çizimleri takip etmenin zorluğunu ortadan kaldırıyor. Dergi bu noktada oldukça duyarlı davranıyor. 'Başını kaçırdım, dergiyi almasam da olur' gibi düşünülmesin diye çizgi romandaki devam sorununu en aza indirgeyen çizimler yayımlıyor.
Strip'teki 'Şehir Köpeği'nin yazarı ve çizeri Murat Bozkurt, Mimar Sinan Üniversitesi mezunu. Bozkurt, Oğuz Aral'la karşılaşıp kafayı duvara toslayanlardan. Bozkurt ve 'İman Limited'in çizeri Yıldıray Çınar, 3 milyon liraya satılan Strip'in içeriğine göre ucuz olduğu görüşünde.
Strip ekibi insanların dergilerden korktuklarını düşünüyor. Murat Mıhçıoğlu, Strip'in baskısının kaliteli olmasının bile dezavantaj sağladığını söylüyor: "Mizah dergilerinden gelen bir gelenektir bu. İnsanlar ellerinde paralanan, üzerine çay dökmekten çekinmedikleri dergilere alışıktır. Samimi ve sıcak olması düşük kaliteli bir kâğıda basılmasıyla ilgili değil. Okur dergiyi kıvırıp cebine koysun mantığının dışında, insanlar dergiyi saklasın istiyoruz."
Strip ekibi, okuyucuya karşı görsel bir sorumluluklarının olduğunu da vurguluyor. Mıhçıoğlu, "Çizgi roman okuyan insanın eğitilmiş bir gözü vardır. Bilincinde olmasa bile iyiyi kötüyü ayırt edebilir. Kötü tasarımı çizgi roman okuruna yutturamazsınız" diyor. Strip'in grafik tasarımcısı Eser Yazıcı, çizimle ilgili işlerde genelde görsel tarafın göz ardı edildiğini söylüyor. Yazıcı, "Grafik gözüyle bakıp çizimleri bir şablona oturtmak yapılan bir şey değildi. Strip'te bu ikisini dengelemeye çalıştım. Zamanla insanların dergilerle olan ilişkileri değişiyor. Bu yüzden insanların 'gözü' de değişiyor. Estetik kaygılarımız öne çıkıyor" diyor.Bayinizden ısrarla isteyiniz!
İlk sayısında sinema yazarı Giovanni Scognamillo'nun Strip için yazdığı 'Karanlıkta Saklananlar' yazısını yayımlayan dergi, önümüzdeki sayılarda yazarın 'Striptiz' öyküsünü bölümler halinde yayımlamaya başlayacak. Scognamillo'nun yanı sıra Hakan Tacal, Mahmut Asrar, Yener Duran ve Taner Duran'ın da katkılarıyla hazırlanan derginin en önemli sorunu dağıtım. Strip'in yayın koordinatorü Melih Murtezaoğlu her şey ne kadar güzel ve yerli yerinde olursa olsun mutlaka dağıtımda sorunlar yaşadıklarını belirtiyor. Strip ekibi, yıllardır reklamlarda söylenen 'Bayinizden ısrarla isteyin' sözünün aslında ne kadar doğru olduğunu anlamış. Mıhçıoğlu, "Biz burdan bir duvarı kırmaya çalışıyoruz. Onlar da ordan kırmaya çalışmalılar ki biz bir noktada ortada buluşabilelim" diyor.
Strip'in, çizgi roman dünyasındaki güncel gelişmeleri yakından takip etmek isteyenler için bir de internet sitesi var: www. rodeostrip.com.