'Sır Perdesi' biraz aralandı

'Sır Perdesi' biraz aralandı
'Sır Perdesi' biraz aralandı

Yılmaz Erdoğan bir polis memurunu oynuyor. Rol arkadaşları ise Fırat Tanış ve Murat Kılıç.

Nuri Bilge Ceylan'ın filmi 21 Mayıs'ta Cannes'da dünya prömiyerini yapacak. İşte, sır gibi saklanan filmden ilk görüntüler. Festival programının sürprizi ise Cafer Panahi ve Muhammed Resulof'un yeni filmleri oldu

Auteur’ yönetmenlerin mabedi Cannes Film Festivali, perdelerini 11 Mayıs’ta açıyor. Artık Cannes’ın gediklilerinden, ‘Üç Maymun’la festivalden en iyi yönetmen ödülü sahibi Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Bir Zamanlar Anadolu ’da’yla yarışma bölümünde yer aldığı Cannes, 64’üncü yılında da âdetini bozmadı, programıyla sinemaseverlerin iştahını kabarttı. 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle


‘Bir Zamanlar Anadoluda’nın tam hikayesi tabii ki sır gibi saklanıyor. Şimdilik bildiğimiz bir komiser (Yılmaz Erdoğan), bir savcı (Taner Birsel) ve bir doktor (Muhammet Uzuner) arasında geçen 12 saatlik bir hikayeyi anlattığı... Ancak filmden fotoğraflar ve fragman Nuri Bilge Ceylan’ın web sitesinde yayımlandı. Galası 21 Mayıs’ta Cannes festival sarayında yapılacak filmin çekimleri Kırıkkale yakınlarındaki Keskin kasabasında gerçekleştirildi. Senaryoda Nuri Bilge Ceylan’ın yanı sıra Ercan Kesal ve Ebru Ceylan’ın imzası var. Görüntü yönetimi ise ‘İklimler’ ve ‘Üç Maymun’da da yönetmenle çalışan Gökhan Tiryaki’ye emanet. 

Yönetmen sinemasının mabedi
Cannes’da yarışacak filmler listesinde, uzun aralıklarla çektiği her filmi başyapıt düzeyindeki Terrence Malick’in ‘Tree of Life’ ıda var, Trier’nin muhtemelen yine ya sevilecek ya nefret edilecek ‘Melancholia’sı da... Robert De Niro’nun başkanı olduğu, Uma Thurman, Jude Law ve Olivier Assayas gibi isimlerden mürekkep jürinin nasıl bir sinema anlayışına destek çıkacağının tahmini, bu geniş yelpazeli seçkiden dolayı daha da zor.
Ancak, Cannes’ın cazip yönetmenler listesi, yarışmalı bölümle sınırlı değil. Gus Van Sant, Kim Ki-Duk ve Bruno Dumont ‘Belirli Bir Bakış’ bölümünde. Açılış ise Woody Allen’ın ‘Midnight in Paris’iyle... En önemlisi ise propaganda yapmaya hazırlandıkları gerekçesiyle altı yıl hapse mahkum edilen İranlı yönetmenler Cafer Panahi ve Muhammed Resulof’un (Muhammed Rasoulof) gizlice çektikleri iki filmin son anda programa dahil edilmesi.
Cannes’da bu yıl yıldız trafiği de yoğun. Brad Pitt, Sean Penn, Angelina Jolie, Javier Bardem, Penelope Cruz, Scarlett Johansson, Johnny Depp, Vanessa Paradis bu senenin ünlü konukları. En esaslı konuk ise Woody Allen filmi ‘Midnight in Paris’in kadrosundan Carla Bruni...