Sıradan anların gerçekçi ressamı Selim Cebeci

Sıradan anların gerçekçi ressamı Selim Cebeci
Sıradan anların gerçekçi ressamı Selim Cebeci
Selim Cebeci'nin 9 yıl sonra açtığı yeni sergisi Ankara Galeri Nev'de... Sıradan insanları ve anları foto gerçekçi üslupta anlatan Cebeci, bu sergisinde bir de sürpriz sunuyor.

Galeri Nev 2006 yılında yine Nev Ankara 'da açılan son sergisinin ardından yeniden Selim Cebeci’yi ağırlıyor. Foto-realizmin ustalarından biri olarak kabul edilen ve ender sergileri, bir resim üzerinde kimi zaman bir yıldan uzun süren titiz çalışmları ile bilinen Cebeci’nin eserleri, neredeyse on yıl sonra ilk kez izleyiciyle buluşuyor.

Sergide, Cebeci, adeta imzası haline gelen, kent yaşamının ‘açık’ ve ‘kapalı’ mekânlarını, bu mekânlara ait sosyal ve duygusal ilişkileri, biraradalıkları ve yalnızlıkları sorgulamaya devam ediyor. Sergi ile eşzamanlı olarak yayımlanacak kataloğun metinlerini kaleme alan Serhan Ada, “Selim Cebeci’nin resimleri günlük hayatın, sıradan insanların, görüp geçtiğimiz nesnelerin, yalınkat ışığın, önce fotoğrafa sonra tuvale geçirilmiş halleri. İyi bilinen tüm o şeyler aynı gerçekte oldukları haliyle karşımızda. Yine de aşina değiller. Garip, ayrıksı, yalnız, uzak adeta dışımızdaki bilmediğimiz bir vaktin/zamanın içinde varoluyorlar” diye yazıyor.

“Evden Notlar”, “Komşular” ve “Okumalar” başlığı altında toplanan Cebeci eserleri içinden son dizi, “Okumalar”, Galeri Nev’in arşivine ve kütüphanesine ayrılan alt katında neredeyse yukarıdan bağımsız bir sergi olarak kuruluyor. Selim Cebeci’nin edebiyat ile eskiden bu yana bilinen “gizli” ilişkisini gün ışığına çıkaran bu dizi, ressamın okuduğu üç kitap ve bu kitaplar üzerine aldığı “görsel” notlardan oluşuyor. Öte yandan isimleri açıklanmayan kitaplar bir yandan ilişkinin “gizliliğini” sürdürüyor...

Selim Cebeci (1948, İstanbul ), 1972 yılında mimarlık eğitimini tamamladı. 1980 yılında başladı. 1983’ten sonra mimarlığı bırakarak sahne ve kostüm tasarımları yaptı; reklam filmlerinde sanat yönetmeni olarak görev aldı. 1990’da bütünüyle resme yöneldi. Çalışmaları kitap kapaklarında yer aldı; Murathan Mungan, 2002 yılında onbirinci baskısını yapan “Kırk Oda”yı, kapağında Selim Cebeci’nin bu kitap için özel olarak gerçekleştirdiği bir resimle yayımladı. İlk sergisi 1998 yılında İstanbul’da Yapıkredi Sanat Galerisi’nde açıldı ve katalog metnini Orhan Pamuk kaleme aldı.

Selim Cebeci’nin Galeri Nev’de açılacak “Evden Notlar” sergisi, 28 Mart’a dek izlenebilecek.