Şirin Neşat: Sürgünden Müze'ye...

Şirin Neşat: Sürgünden Müze'ye...
Şirin Neşat: Sürgünden Müze'ye...
Sürgündeki dünyaca ünlü İranlı sanatçı Şirin Neşat (Shirin Neshat), Ortadoğu'daki ilk kişisel sergisini Körfez ülkesi Katar'ın başkenti Doha'daki Mathaf'ta (Müze) açıyor.

Doha’daki Arap modern sanatlar müzesi Mathaf (Müze), 9 Kasım-15 Şubat tarihleri arasında ‘Afterwards’ (Bilahare) adlı sergisiyle dünyaca ünlü İranlı sanatçı Şirin Neşat’ı (Shirin Neshat) ağırlamaya hazırlanıyor. Küratörlüğünü Mathaf’ın müdürü Abdellah Karroum’un üstlendiği ‘Afterwards’, sürgündeki sanatçının Ortadoğu ’daki ilk kişisel sergisi olma özelliğini de taşıyor.

Ocak ayında Davos Zirvesi’nde kazandığı ödül ve yaptığı konuşmayla dikkatleri üzerine çeken Şirin Neşat’ın eski ve yeni eserlerini bir araya getiren sergi, Firdevsi’nin epik destanı Şehname’den esinlenilen 2012 tarihli ‘Kralların Kitabı’ (The Book of Kings) isimli fotoğraf serisini ve sanatçının 30 yıl boyunca odaklandığı kültürel ve politik olayları yorumlandığı video çalışmalarını bir araya getiriyor. Sergi hakkında bilgi veren Abdellah Karroum, “Şirin Neşat’ın antik mitolojiler ve günümüzün olayları arasındaki paralellikleri, özgün şiirsel anlatımı ve güçlü yorumuyla fotoğraf, kaligrafi, şiir ve filmle ifade ettiği çalışmalarının gerçek anlamının, kendimizi eserin içine yerleştirerek bulabileceğimizi düşünüyorum” diyor.
Körfez ülkesi Katar, 2015’i Türkiye Kültür Yılı olarak ilan etmeye hazırlanıyor. VENEDİK FİLM FESTİVALİ'NDEN ÖDÜL
Her yıl kendi ülkesinde ve dünyada önemli bir toplumsal sorun için çaba harcayan sanatçıları ödüllendiren Dünya Ekonomik Forumu kapsamında Kristal Ödül’e layık görülen Neşat, Davos 2014 Zirvesi’nin açılışında yer alan 3 sanatçıdan biri oldu. “Allah’ın Kadınları” ve “Erkeksiz Kadınlar” adlı filmlere imza atan İranlı sanatçı, film ve sergilerinde, İslami kurallarla yönetilen ülkelerde kadınların yaşadığı ağır travmaları gündeme taşıyor. Bugüne kadar Seul, New York, Detroit, Yorkshire, Amsterdam, Münih, Mexico City, Londra, Şikago’da sergiler açan Şirin, 2009’daki Venedik Film Festivali’nde “Gümüş Aslan” ödülünü kazandı. Rockefeller Vakfı’nın Medya Sanatları Üyesi Neşat, 48. Venedik Bienali’nde verilen ilk uluslararası ödülün de sahibi oldu.

MATHAF HAKKINDA
Arapçada “müze” anlamına gelen Mathaf, bölgede yaşayanların kültür ve sanata bakışını zenginleştirmek için 2010 yılında hizmete açıldı. Katar’ın Arap mirasını canlı tutarak modernleşme arzusunu temsil eden müze, bir sanatçı ve koleksiyoner olan Şeyh Hassan bin Mohamed bin Ali Al Thani tarafından kuruldu. Arap coğrafyasına yayılan büyük modern sanat koleksiyonun kamuya açık bir alanda sergilenmesini sağlayan Mathaf, ağırlıklı olarak Arap Dünyası ve tarihinin yorumlandığı, son 25 yılda üretilmiş 7.000’den fazla sanat eserine ev sahipliği yapıyor.