Sirkeci Garı'nda Bachcaz gecesi

Sirkeci Garı'nda Bachcaz gecesi
Sirkeci Garı'nda Bachcaz gecesi

Dünyaca ünlü Thomas Gabriel Trio, bugün ve yarın Sirkeci Garı nda konser veriyor...

Bach'ın eserlerine sadık kalarak cazla buluşturan Thomas Gabriel Trio, bugün ve yarın Sirkeci Garı'nda
Haber: ELÇİN DEMİRÖZ / Arşivi

İstanbul ’un en renkli tematik etkinliklerinden biri haline gelen Bach Günleri’ni tüm sezona yayan ve her ay iki konserle izleyici karşısına çıkan Bach Before and After konserlerinin şubat ayındaki konukları, Bach’ın eserlerine sadık kalarak cazla buluşturan dünyaca ünlü Thomas Gabriel Trio olacak. Grup, bugün ve yarın 20.30’da tarihi Sirkeci Garı Büyük Bekleme Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak.
2009’da da Bach Günleri kapsamında Sirkeci Garı’nda sahneye çıkan Thomas Gabriel yaptıkları müziği bir çeviri, adapte müziği olarak tanımlıyor. Gabriel, kendilerini benzerlerinden ayıran tekniklerini şöyle anlatıyor: “Ayrıntılı olarak anlatmak gerekirse yöntem şöyle çalışıyor: Bach müziği oldukça karmaşık bir yapıya sahip. Farklı çizgilerde her bir nota kendi yolunu takip eder. Ben böyle bir müzik parçasının düzenlenmesine füg gibi bir ana temayla başlıyorum. Yani modern caz diline iyi bir çeviri arıyorum. Düşen çizgiler düşüyor, hızlı notalar hızlanmaya devam ediyor, fakat farklı notalar hafifçe değişiyor ki aynı şekilde ritim de öyle. Müzik (ya da melodi, tema) tercüme edildiğinde orijinal versiyonunun içinde herhangi bir yerde yerini alır. Bir sonraki aşama ise satırlarda iyi bir caz çevirisi aramak. Bu yapıldığında, J.S. Bach’ın armonik ve polifon müzik parçasının geri kalanını doldurmak için bir stil yaratmış oluyorsunuz.”
1982 yılından beri J.S. Bach müziklerini aranje eden Thomas Gabriel, dünyanın değişik yerlerinde 600’den fazla konser verdiklerini belirtiyor. Bach müziğinin yok edilemez bir müzik olduğunu, çünkü çok mantıklı bir sekilde inşa edildiğini söyleyen Gabriel, “Yalnızca bir satır değiştirseniz bile iki, üç ya da daha geriye kalan tüm satırlar yine de Bach’ı temsil edecektir” diyerek çalışmalarının büyük bölümünü oluşturan Bach’ın müziğine hayranlığını bir kez daha dile getiriyor.


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  caz

  ,

  Müzik

  ,

  Bugün

  ,

  Ünlü

  ,

  Modern

  ,

  Konser