Sistem kurbanları olarak cani anne baba

Sistem kurbanları olarak cani anne baba
Sistem kurbanları olarak cani anne baba
İki çocuğunu öldüren genç anne babanın hikayesi tiyatro sahnesinde.

Belçika’nın Aalst şehrinde, 1999 yılında, genç bir çift biri beş aylık, diğeri 5 yaşında olan iki çocuğunu makasla ve boğarak öldürür… 21. Yüzyıla girerken meydana gelen ve toplumsal infiale neden olan bu cinayet, aslında basit bir üçüncü sayfa vakası mıdır? Genç çift gerçekten cani midir? Toplumun ve sistemin bunda payı var mıdır?

Pol Heyvaert tarafından bu gerçek hikâyeden esinlenerek yazılan tiyatro oyunu, aslında kötü insanların hikâyesi değil. Kurgusu katil anne babanın sorgulanması üzerine olan Aalst, seyirciyi dehşet ve empati arasında sarsıcı bir yolculuğa çıkarıyor. Sorgulama sırasında çiftin geçmişine ve korkunç çocukluklarına şahitlik eden seyirci, kendini cinayet zanlılarını anlamaya başlarken buluyor…

Adıhan Şentürk tarafından Türkçeye çevrilen oyun Polonya Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle, 20-21 Ekim tarihlerinde salon İKSV’de sahneleniyor. Oyunun iki ana karakterinden babayı Adıhan Şentürk canlandırırken, anne rolünde ona Bengü Ergin eşlik ediyor. Radek Rychcik’nın yönettiği Aalst’ın set ve kostüm tasarımı ve müzikleri de yine Polonyalı bir ekibe ait.

İnsanı derinden sarsan günümüz şiddet toplumuna göndermeler yapan, insanoğlunun neler yapabileceğini gözler önüne seren, izlemesi zor ama benzeri az bir oyun.


  ETİKETLER:

  Cinayet

  ,

  Belçika

  ,

  İKSV

  ,

  şiddet

  ,

  Oyun

  ,

  katil

  ,

  kültür

  ,

  genç

  ,

  Bengü