SİYAD Ödülleri'nde zafer 'Hayat var' ve 'Vavien'in

SİYAD Ödülleri'nde zafer 'Hayat var' ve 'Vavien'in
SİYAD Ödülleri'nde zafer 'Hayat var' ve 'Vavien'in

Gecede ödül alanlar toplu halde poz verdi.

Sinema Yazarları Derneği ödülleri sahiplerini buldu. 'Hayat Var' ve 'Vavien' geceyi zaferle kapayan filmler oldu. Geceye onur ödüllerinden birini alan Attila Dorsay'ın organizasyonu suçlayan konuşması damga vurdu

 

İSTANBUL -  42. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) ödülleri Beşiktaş Kültür Merkezi'nde yapılan törenle sahiplerini buldu.  Cem Yılmaz'ın sunduğu ödül törenine, Türk sinemasının birbirinden değerli isimleri katıldı.

Yapımcılığını Ömer Atay'ın yaptığı "Hayat Var" isimli film en iyi film seçilirken, en iyi yönetmen ödülü "Hayat Var" ile Reha Erdem'e verildi. En iyi kadın oyuncu performansına "Vavien" filminde rol alan Binnur Kaya layık görülürken en iyi erkek oyuncu ödülünü "Uzak İhtimal" filmindeki rolüyle Nadir Sarıbacak aldı. En iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü Neşeli Hayat filminde rol alan Büşra Pekin'e ve en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü  'Vavien'den Settar Tanrıöğen'e gitti.
'Vavien", en iyi senaryo dalında da Engin Günaydın'a ödül kazandırdı. Atilla Özdemiroğlu, "Vavien" filmi müzikleri ile en iyi müzik dalında ödülüne layık görülürken en iyi sanat yönetmeni ödülü de yine Vavien'e gitti . Elif Taşçıoğlu bu dalda ödül alan isim oldu.

"Hayat Var" en iyi görüntü yönetimi dalında Florent Herry 'e, en iyi kurgu dalında da Reha Erdem'e ödül kazandırdı.

En iyi belgesel dalında gülen taraf yönetmenliğini Çayan Demirel'in üstlendiği "5 No'lu Cezaevi" oldu. En iyi kısa film dalı ödülüne ise yönetmenliğini Savaş Baykal'ın üstlendiği "Cennette de ölüm var" isimli film layık görüldü. Gecede en iyi yabancı film ödülünü ise "Açlık" filimi aldı.

 

 

ATİLLA DORSAY ORGANİZASYONA ÇATTI

 


Gecede ayrıca "Ahmet Uluçay Umut Ödülü"ne Melih Selçuk, onur ödüllerine ise Sezer Sezin, Süleyman Turan ve Vedat Türkali layık görüldül. "Tuncay Okan Emek Ödülü"ne Atilla Dorsay layık görüldü.

Ödülünü Türkan Şoray'ın elinden alan Atilla Dorsay,  geceyi düzenleyenlere çattı. Dorsay şöyle konuştu: "Konuşmamı uzun tutacağım... Çünkü sinema yazarları birçok şeyi beceremedikleri gibi bu gece için canlı yayın işini de beceremediler. O yüzden süremiz uzun..." 

Dorsay'ın çıkışlarında nasibini alan diğer sinema yazarları ise Türkiye'nin ilk zombi filmini çeken Talip Ertürk ile Murat Emir Eren'di: "Bir zombi filmi çektiler, sloganı da 'düğüne geldik, yediler'. Bu tür bir filmi Cem Yılmaz çekerdi. Nasıl uzay, kovboy filmi çektiyse. Ama artık yapamayacak, çünkü yaptılar."
Atilla Dorsay yaklaşık 10 dakika sahnede kalırken Türkan Şoray'ın  yorulduğu gözlerden kaçmadı.

 

-İYİ FİLİM YAPMAK ÖNEMLİ-

 Törende sunuculuk yapan ünlü komedyen Cem Yılmaz, yaptığı esprilerle davetlileri gülmekten kırdı geçirdi. Tören sonrasında ödülle ilgili görüşleri sorulan Cem Yılmaz, "Ödül alanları tebrik ediyorum. Son derece neşeli geçti. Ödül alan bazı filmleri izlememiştim ancak 'Vavien' isimli filimin en iyi filim olmasına sevindim" dedi. "Ödül alan filimler gişe ile ters orantılı mı?" sorusuna Yılmaz, "Önemli olan iyi film ile gişeyi birleştirmeye çalışmaktır. Gişe önemsiz diyemeyiz. Önemli olan iyi film yapmaktır" diye konuştu. Yahşi Batı filminin gişesi ile ilgili bir soruya ise Yılmaz, "Gayet memnunum" diye konuştu.

 


FERHAT GÖÇER, ÖMÜR GEDİK İLE GECEYE KATILDI

 


Geceye sinema yazarı Ömür Gedik ile birlikte katılan Ferhat Göçer, favori filminin ne olduğunun sorulması üzerine, " Vavien filimi güzel... Sinemaya verilen emek önemli. Destek vermeliyiz." dedi. Ömür Gedik ise bu gecenin doğru değerlendirilmesini temenni ettiğini söyleyerek, "Ödül alan filmler daha çok ilgi görecektir" diye konuştu. (dha, Medyatava)