SİYAD yılın en iyi 20 filmini seçti: Birinci 'Mad Max: Öfkeli Yollar'

SİYAD yılın en iyi 20 filmini seçti: Birinci 'Mad Max: Öfkeli Yollar'
SİYAD yılın en iyi 20 filmini seçti: Birinci 'Mad Max: Öfkeli Yollar'
Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 2015'in en iyi 20 yabancı filmini seçti. George Miller'ın 30 yıl aradan sonra çektiği 'Mad Max: Öfkeli Yollar' yılın en iyisi olurken 'Leviathan' ikinci '45 Yıl' üçüncü sırada yer aldı. Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu (FIPRESCI) tarafından da yılın en iyi filmi seçilen 'Mad Max: Öfkeli Yollar', Oscar'a da 10 dalda aday gösterildi.

George Miller’ın 30 yıl aradan sonra çektiği ‘Mad Max: Öfkeli Yollar’ (Mad Max: Fury Road), Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin 2015 yılında Türkiye’de gösterime giren yabancı filmler arasında yaptığı oylama sonucunda yılın en iyi filmi seçildi. Başrolünde Tom Hardy ve Charlize Theron’un oynadığı ‘Mad Max: Öfkeli Yollar’ın ithalatçısına ödülü, 2 Mart’ta Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenecek, oyuncu Tuğrul Tülek’in sunacağı SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri töreninde verilecek.
Başrolünde Tom Hardy ve Charlize Theron’un oynadığı ‘Mad Max: Öfkeli Yollar’la ilgili Radikal’in SİYAD üyesi sinema yazarı Uğur Vardan, “Feminist göndermelerle yüklü nefes kesici bir aksiyon gösterisi” yorumunu yapmıştı. Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu (FIPRESCI) tarafından da 2015 yılının en iyi filmi seçilen ‘Mad Max: Öfkeli Yollar’, en iyi film ve yönetmen dahil toplam 10 dalda adaylıkla Oscar’ın da iddialı yapımlarından...

'Max'imum aksiyon

SİYAD’ın ‘2015 Yılının En İyi 20 Yabancı Filmi’ listesinde Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev’in imzasını taşıyan ‘Leviathan’ ikinci sırada yer alırken ‘45 Yıl’ üçüncü, ‘Foxcather Takımı’ ise dördüncü oldu.

SİYAD’ın ‘2015 YILININ EN İYİ 20 YABANCI FİLMİ’ LİSTESİ ŞÖYLE:
1) Mad Max Fury Road
2) Leviathan
3) 45 Yıl
4) Foxcather Takımı
5) Turist
6) Whiplash
7) Sessizliğin Bakışı
8) Birdman
9) Ters Yüz
10) Mommy
11) Toprağın Tuzu
12) Gizli Kusur
13) Burgonya Dükü
14) Beyaz Tanrı
15) Prenses Kaguya Masalı
16) Sicario
17) Citizenfour
18) Peşimdeki Şeytan
19) The Lobster
20) Amy

SİYAD ayrıca, 2015 Türkiye Sineması Ödülleri'nin kısa film dalındaki adaylarını da belirledi. SİYAD Kısa Film Kurulu’nun belirlediği 2015 En İyi Kısa Film adayları (alfabetik sırayla) şöyle:
Ah Geceler!
Çığlık
Orman
Salı
Savaş Bölgesi

SİYAD üyelerinin bu beş kısa film arasında yapacağı oylamayla En İyi Kısa Film ödülünü kazanan film seçilecek ve 2 Mart’taki törende açıklanacak. 2015 Türkiye Sineması Ödülleri'nin diğer kategorilerindeki adaylar geçen ay açıklanmış ve ‘Abluka’, 11 kategorinin 10’unda adaylık elde etmişti.

SİYAD adaylıkları 'Abluka' altında: 11'de 10!