Sizi 'Salon'a alalım

Sizi 'Salon'a alalım
Sizi 'Salon'a alalım

Caz Festivali ekibinde yer alan bir dönem Double Moon?da çalışan Bengi Ünsal, şimdi Salon?un programını hazırlıyor. fotoğraf: muhsin akgün

İstanbul'un yeni konser ve performans mekânı Salon yarın açılıyor. Salon'un yöneticisi Bengi Ünsal, "Genç yeteneklere destek olmak adına her türlü teklife açığız" diyor
Haber: ELİF EKİNCİ / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın Şişhane’deki yeni binasının birinci katında yer alacak performans merkezi ‘Salon’ kapılarını açıyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti’nin resmi açılış günü, yani yarın akşam saat 22.00’deki Bad Plus konseriyle İstanbul’a merhaba diyecek. Ardından 18 Ocak’ta Yasmin Levy, 26’sında Emiliana Torrini konserleri ve 21-22 Ocak’ta ‘Karanlık Korkusu’ adlı oyun var. Bülent Evcil, Benyamin Sönmez ve Cana Gürmen’in konseriyse 27 Ocak akşamı. Salon’un ‘nasıl bir yer olacağını’ direktörü Bengi Ünsal’la konuştuk. 

‘Salon’ nasıl bir yer olacak? Ne tür etkinliklere yer verilecek?
Salon İKSV’ye ait bir mekân dolayısıyla İKSV çizgisinde bir yer olacak. Bu çizgiye uygun sanatçıları görebileceğiz Salon’da ama tabii bir de kapasite mevzusu var. Ayakta 600, oturmalı düzende 220 gibi bir ka-pasitemiz var. Bu kapasiteye uyabilecek çapta sanatçıların, güncel müzik, klasik müzik, tiyatro, dans performansları gibi çeşitli sanat disiplinlerine yer vereceğimiz bir programımız olacak. Biraz daha kendi sanat dallarında öncü ama mutlaka daha küçük çaptaki sanatçılara yer verebileceğiz. 5000 kişiye seslenebilecek bir sanatçıyı ne maddi olarak ne de kapasite olarak barındıramayız Salon’da.
Sezonu Cumartesi günü açıyorsunuz?
Evet, 16 Ocak’ta başlıyoruz temmuz sonuna yani caz festivaline kadar devam edeceğiz, daha sonra eylülde tekrar yeni sezonu açacağız. Sıcak aylarda her ne kadar güzel bir klima sistemimiz olsa da Salon kapalı olacak.
Aslında söylentiler Salon’un daha çok kulüp havasında olacağı yönündeydi ama açıklanan programdan anlaşıldığı kadarıyla çok amaçlı bir performans salonu olacak.
Bar ya da kulüp tarzı bir yer olmayacak. Çok amaçlı performans salonu olacak Salon. Bence en önemli ve en kritik noktası programda tiyatronun, dans performanslarının, klasik müziğin de yer alması.  Bunun dışında, uluslararası ve ulusal çapta entelektüel tartışmaların da yapılmasını istiyoruz burada. Türkiye’de ve dünyada sanatın gelişimine dair toplantılar yapılabilir mesela.  Öte yandan daha çok caz, world, indie, alternatif vs. performansların yer alacağı bir merkez olacak.
Bağımsız sanat topluluklarına da açık olacak mı Salon?
Mutlaka bağımsız kültür kurumları ve oluşumlarına da destek olmak istiyoruz. Genç yeteneklere destek olmak adına her türlü teklife açığız. Onların da gelip burada etkinliklerini sergilemelerine zemin hazırlamak, onlara yardım etmek istiyoruz.
Bilet fiyatlarınız biraz yüksek sanki, bununla ilgili bir düzenleme yapılacak mı?
Bu aslında tamamen maliyet hesabıyla ilgili. Etkinliğine göre değişiyor tabii ama etkinliğin maliyeti malesef ki bilet fiyatlarını çok etkiliyor. Baktığımız zaman sponsorluk ve bilet gelirleri gibi gelirlerimiz var ama giderlerimiz de çok fazla. Biz aslında sadece kâr amaçlı yapmıyoruz bu etkinlikleri hatta tam tersi para kaybediyor olduğumuz etkinlikler de yapıyoruz, yapacağız da...
Son olarak şubat ayında programda sürpriz bir isim var mı?
Tiger Lillies var mesela 13 Şubat’ta. Biletleri ocak sonunda satışa çıkacak.