"Skyfall" yayınlandı

"Skyfall" yayınlandı
"Skyfall" yayınlandı
İngiliz şarkıcı Adele, yeni James Bond filmi için prodüktör Paul Epworth'la beraber hazırladığı "Skyfall" şarkısını yayınlandı. Radikal yazarları, şarkıyı radikal.com.tr için yorumladı.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle"Bond şarkılarının ruhu geri gelmiş"

Sarp Dakni
Adele'in ismi yeni Bond şarkısının sahibi olarak açıklandığında önce biraz yadırgadım. Ne yalan söyleyeyim Adele'in yaptığı müziği bugüne dek pek sevemedim. Gerçi kendimi zorlamadım desem yalan olur. Üzerinden asla atamadığı baklava desenli sonbahar hüznü ve neredeyse arabeske koşan titrek kasaba kızı sesiyle beni fazlasıyla irite ettiğini itiraf etmeliyim. Madonna'nın Die Another Day'inden sonra Bond şarkıları bir daha eskisi gibi olamadı. Tamam Madonna'nınkini oldukça değişik tınladığı için sevmiştim ama Chris Cornell'in hiç bir şeye benzemeyen You Know My Name ve dahası Jack White'ın asla akılda kalmayan Another Way to Die'ından sonra da bu anlamda umudumu yitirir gibi olmuştum. Adele ile birlikte yine dudakları kıvırdık ancak görünen o ki bu genç hanım Bond şarkılarına yıllardır beklediğimiz ruhu geri getiriyor. Klasik bir Bond şarkısında var olan tüm dinamikleri Skyfall'da hissetmek mümkün. Ancak yine de Adele'in bir Shirley Bassey ya da Gladys Knight olmadığını kabul etmek gerek.

“Dinleyiciyi kolayca yakalayan bir şarkı”

Elif Ekinci
Adele’in yeni Bond şarkısı ‘Skyfall’ aslında çok tipik bir Bond şarkısı olmuş. Son Bond döneminin Chris Cornell’in You Know My Name’i ya da Garbage’ın The World Is Not Enough’ı gibi izleyiciyi/ dinleyiciyi kolayca yakayalan şarkılarından biri olacağa benziyor. Öte yandan kullanılan enstrümanlar açısından “Öz Bond”a bir dönüş de var gibi. Belli ki Adele ve yapımcısı Paul Epworth iyi çalışmış, formülü çözmüş.

“Son zamanlardaki en iyi 007 eşlikçisi”

Erman Ata Uncu
Daha altyazıları okuyamayacak kadar ‘tıfıl’ bir çocukken ‘The Spy Who Loved Me’yi beyazperdede seyredip Roger Moore’un köpekbalıklarla mücadelesine tanık olan ve akabinde hayatı boyu “Bond olsun, taştan olsun” şiarını edinmiş bir insanın her Bond tema şarkısına iştahla yaklaşması da gayet doğal. Bu iştah, genelde pek yüz verilmese de aradaki deneysel ‘çıkıntılıkları’ kucaklamaya kadar bile götürebiliyor insanı (007’yle kan uyuşmazlığı artık neredeyse resmileşen Chris Cornell şarkısı ‘You Know My Name’e hayranlığımdan da belli olduğu üzere). Ama yaylıların, bilmem kaç oktav sahibi seslerin Bond’a en yakışan olduğuna da kimse itiraz edemez herhalde, tıpkı Adele’in ‘Skyfall’u gibi… Daha ilk dinlemeden itibaren, filmin jeneriğinde nasıl kullanılacağını merak ettirmesi de bir Bond şarkısının başarısında gösterge sayılacaksa Adele’li ‘Skyfall’un son zamanlarda en iyi 007 eşlikçisi olduğunu da en baştan teslim etmek gerekir.


  ETİKETLER:

  Madonna

  ,

  Adele

  ,

  klasik

  ,

  genç