"Socrates'in Son Gecesi" Başkentte

"Socrates'in Son Gecesi" Başkentte
"Socrates'in Son Gecesi" Başkentte
İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun ödüllü tiyatro oyunu "Socrates'in Son Gecesi", 23-27 Mart tarihleri arasında Ankaralı sanatseverlerle buluşacak

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, "Socrates’in Son Gecesi" isimli oyun İsmail Bekir Ağlagül’e, 2009 Tiyatro Tiyatro dergisinin "Yılın Çevirmeni"; Yüksel Aymaz’a, 2009 Afife Jale "Yılın En İyi Işık Tasarımı"; Melek Baykal’a, Sanat Kurumu’nun 2008-2009 sezonu "En İyi Kadın Oyuncu" ödüllerini kazandırdı.

Stefan Tsanev’in yazdığı, İsmail Bekir Ağlagül’ün çevirdiği, Metin Belgin’in yönettiği İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun yapımı "Socrates’in Son Gecesi", 23-27 Mart tarihleri arasında Küçük Tiyatro’da Ankaralı sanatseverler için sergilenecek.

Ali Cem Köroğlu’nun dekor ve giysi tasarımını, Yüksel Aymaz’ın ışık tasarımını hazırladığı oyunda, Melek Baykal, Mustafa Uğurlu ve Mehmet Ali Kaptanlar rol alıyor.

Oyunun konusu, kısaca şöyle:

"Socrates’in baldıran zehrini içmeye hazırlandığı son gece, gardiyanı için büyük bir fırsattır. Bu sayede ünlü filozofun hem son anlarına tanıklık edecek, hem de cebini doldurabilecektir. Demokrasi, iktidar, oligarşi, savaş, adalet gibi kavramların sorgulandığı tartışma, Socrates’in karısının gelmesiyle başka bir noktaya taşınır. Artık kimin gardiyan, kimin Socrates olduğunun karıştığı gecede, olaylar istenmeyen ve beklenmeyen şekilde gelişir."(aa)