Sofar dünyasının yıldızı belli oldu: Kalben

Sofar dünyasının yıldızı belli oldu: Kalben
Sofar dünyasının yıldızı belli oldu: Kalben
"Songs from a Room" (Bir Odadan Şarkılar) ismiyle, dünyanın farklı şehirlerinde düzenlenen Sofar'ın İstanbul ayağında konser veren Kalben'in videosu izlenme rekoru kırdı. Kalben'in şarkısı 'Sadece' şu an Sofar'ın dünya çapında en çok izlenen videosu.
Haber: Birce Altay - birce.altay@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Sofar Sounds global bir müzik hareketi. Dünyanın farklı şehirlerinde (şu an itibariyle 155) gerçekleşen konserlerin her biri bir katılımcının evinin salonunda gerçekleşiyor. 2013 kışından beri organizasyonun İstanbul ayağı da konserler düzenleniyor. Dinleti boyunca yemek yemek, konuşmak veya telefonla uğraşmak yasak. Konserlerin birinde dinleyici olmak içinse Sofar İstanbul’un e-mail listesine üye olup, şanslı olmayı beklemelisiniz. Zira Sofar İstanbul bilindikçe artan istekli dinleyiciler arasından katılımcılar şu an için kura sistemiyle belirleniyor.

Sofar’ın güzel yanlarından bir tanesi de konser anında orada olamayanlar ve yeni müzisyenler keşfetmek isteyenler için, konser boyunca ses ve görüntü kaydı yapılıp bunların hem yerel hem de global YouTube kanalında video halinde yayınlanması.

Sofar’ın en yeni katılımcılarından biri olan İstanbul ayağından ise tam da bu konuyla ilgili güzel bir haber geldi. Geçtiğimiz kış, yine bir evin salonunda söylediği Sadece isimli şarkısıyla yalnızca o an orda olanları değil, sonra da videoyu internette izleyenleri de büyüleyen Kalben’in videosu Sofar’ın en çok izlenen videosu oldu. Yalnızca 6 ay önce yayına giren videonun güncel izlenme sayısı 500.000’i geçti.

Sofar İstanbul'daki performansından sonra gözlerin üstüne çevrildiği Kalben, bu aralar İstanbul ve Ankara’da konserler veriyor. Türk müzik dünyasının uzun zamandır karşılaştığı en naif ve gerçek şarkılarını besteleyip söyleyen Kalben’in adının çıkaracağı albümden sonra daha geniş kitlelere ulaşacağı aşikar. Konserine gidemeyenler için Soundcloud başta olmak üzere, pek çok mecrada sanatçının konser kayıtları ve videoları var.

Sofar'ın global YouTube kanalında en çok izlenen video olan Sadece'yi buradan dinleyebilirsiniz.