Soft Machine Eskişehir'de

Uluslararası Eskişehir Festivali, bir avuç sanat emekçisi ve kurumun yoğun çabalarıyla 10. yılına ulaşmayı başardı. Başta her tür müzik olmak üzere tiyatro, opera, bale ve dans sanatlarının da özel önem taşıdığı bu festival...
Haber: ORHAN KAHYAOĞLU / Arşivi

ESKİŞEHİR - Uluslararası Eskişehir Festivali, bir avuç sanat emekçisi ve kurumun yoğun çabalarıyla 10. yılına ulaşmayı başardı. Başta her tür müzik olmak üzere tiyatro, opera, bale ve dans sanatlarının da özel önem taşıdığı bu festival bünyesinde yalnız Türkiyeli değil, dünya ölçüsünde üne sahip sayısız sanatçı, grup ve orkestrayı Eskişehirli sanatseverler izleme imkânı buluyor. Çocuklara yönelik tiyatro ağırlıklı sayısız etkinlik ve atölyeler, festivalin süregelen ayrıcalıklı özelliklerinden biri.
Eskişehir'de festival merkez alınarak bir büyük orkestra kuruldu. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası bu yıl da etkinliklerini sürdürmekte. Halk müziğinin önemli isimleri festivalde birkaç yıldır sahneye çıkıyor. Bu yıl Arif Sağ ve Kardeş Türküler var. Kardeş Türküler bu akşam, Sağ ise yarın saat 20.15'te Anadolu Üniversitesi Spor Salonu'nda.
Festival caz, rock ve türevi görece popüler kimlikli müziklere kapılarını sonuna kadar açıyor. Bu senenin en önemli ismi kuşkusuz efsane grup Soft Machine. Ünlü The Police grubunun üyesi Andy Summers, terörü bahane ederek festivale gelmekten vazgeçince programa dahil edilen 9 Ekim akşamı AÜ Spor Salonu'nda.
Burroughs'un romanı
Kökleri neredeyse 40 yıl öncelerine uzanan ünlü Soft Machine, bir underground rock-fusion grubu olarak 1966 yılında kurulmuştu. Gitar, davul, bas ve saksofon çalan dört müzisyenden oluşuyor. Adları da underground edebiyatın bir sembolü olan William Burroughs'un 'Soft Machine' romanından alınma. Özellikle davulcu Robert Wyatt ve basçı Kevin Ayers' in 'motor' müzisyenler olduğu grubun temel müzikal eksenleri underground rock'a yaslansa da sound'larında caz ve doğaçlamanın da dolaylı izleri var.
1981'e kadar, yaklaşık 15 yıl süren serüvenlerinin içinde, devamlı üye değişiklikleri yaşadı Soft Machine. Örneğin andığımız iki usta 1970 yılından sonra grupta yoktu. Ama fusion ruhlu müzikal kalitesinden hiç ödün vermeyen grup, birbirinden önemli yeni müzisyenlerle başarılı albümler yayımladılar. 1970'li yılların ilk yarısında, caz adım adım sound'larında ağırlığını koydu ve 'Bundles' adlı 1975 albümleriyle sound'larını tamamen caz-fusion'a yerleştirdiler.
Saksofoncu Elton Dean, grubun değişiminin öncüsü bas gitarist Hugh Hopper, caz davulun efsane ismi John Marshall ile gitarist John Etheridge; grubun 1981'de dağılışından sonra tekrar buluşup Soft Machine'i diriltmeye karar verdiler. İki yıl önce 'Abracadabra' adlı bir albüm bile çıkardılar. Bugün çoğunun yaş ortalamaları 60 civarında olan bu kadronun Eskişehirli cazseverleri heyecanlandıracağından hiçbir şüphemiz yok.
Eskişehir Festivali bünyesinde dün 'davulun ressamı' diye anılan ünlü Fransız müzisyen Manu Katche grubuyla sahneye çıktı. 8 Ekim Cuma günüyse yeni oluşan ve bir de albümleri yayımlanan Türkiyeli grup Quartet Muartet, Eskişehir Hayal Kahve'de olacak. Sarp Maden, Volkan Öktem gibi Türk caz ortamının en önemli müzisyenlerinin de içinde bulunduğu bu dörtlü, çağdaş caz dünyasının müzikal nabzını, ruhunu gözeterek kurulmuş. Konserlerinin keyifli olacağına kuşku yok.