Soğuk kentten aşk hikâyeleri

Festivalin yarışmalı bölümünün dikkat çekici yapımlarından '101 Reykjavik', İzlanda'nın soğuk bir kentinde geçen, sıradışı bir aşk üçgenini anlatıyor.

İSTANBUL - Festivalin yarışmalı bölümünün dikkat çekici yapımlarından '101 Reykjavik', İzlanda'nın soğuk bir kentinde geçen, sıradışı bir aşk üçgenini anlatıyor. İzlandalı yazar Hallgrimur Helgason'un aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan film, ülkesinin beğenilen oyuncularından biri olan Baltasar Kormakur'un ilk yönetmenlik denemesi.
İlk filmiyle Kormakur'un geçtiğimiz sene aldığı ödüller hiç de küçümsenecek gibi değil; Locarno Film Festivali İzleyici Ödülü, Toronto Film Festivali Keşif Ödülü, Selanik Film Festivali FIPRESCI ödülü ve Viareggio Film Festivali En İyi Film Ödülü...
Bugün 21.30 seansında Emek'te, yarın ise 13.30'da Sinepop'ta gösterilecek filmin müziklerinin Blur'den Damon Albarn ve Sugarcubes'tan Einar Orn'a ait olduğunu söylemekte fayda var. Filmin başrollerinde ise Victoria Abril, Hilmir Snaer ve Hanna Maria Karlsdottir yer alıyor.
28 yaşındaki Hllynur'un hayata dair hiç amacı yoktur. Böyle bir amaç edinmeye ise hiç mi hiç niyetli değildir. Annesiyle oturmakta, akşamları Reykjavik 101 semtinin moda barlarına 'takılmaktadır'.
Ancak bir gün evlerine gelen annesinin arkadaşı lezbiyen Lola'ya çılgınca bağlanınca işler bir anda karışır. Kadının farklı cinsel eğilimlerine rağmen Hllynur ve Lola kendilerini yatakta bulur. Ancak Lola, annesinin sevgilisidir. Üstelik bir de hamiledir. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    İstanbul