Soğuk kış günleri cazla ısınacak

Soğuk kış günleri cazla ısınacak
Soğuk kış günleri cazla ısınacak
13. Ankara Uluslararası Caz Festivali 4-20 Şubat tarihlerinde yapılacak

Türkiye’deki caz sanatçılarına destek olmanın yanı sıra caz müziğinin tanınması için de önemli rol oynayan Ankara Uluslararası Caz Festivali, 13. yılında seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Ankara Caz Derneği ve LEO Organizasyon’un birlikte yürüttüğü ve her yıl farklı bir tema ile sanatseverlerle buluşan Ankara Caz Festivali’nin 13’üncüsü 4-20 Şubat tarihlerinde yapılacak.

Festival bu yıl, "Caz ve Piyano" temasıyla düzenlenecek ve pek çok yerli ve yabancı grup, başkentli sanatseverlerle buluşacak.

Festival Yönetmeni Özlem Oktar Varoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 13. yılın kendileri için anlamlı olduğunu, festivalin artık gençlik dönemine geldiğini söyledi.

Konserleri her yıl ODTÜ’de verdiklerini, bu yıl salon konusunda anlaşamadıklarını anlatan Varoğlu, "Festivali yapmak için bütün şartları zorluyoruz. Bir de ODTÜ salon veremeyiz deyince üzüldük. Bilkent bize kucak açtı. Bütün konserleri Bilkent’te gerçekleştireceğiz" dedi.

Festivalin bu yıl ki temasının "Caz ve Piyano" olacağını kaydeden Varoğlu, geçtiğimiz yıllarda farklı temalar seçtiklerini, her enstrümanın festivalde yerini bulmasını istediklerini söyledi.

Büyük çoğunluğu piyanistlerden oluşan sanatçıların festival kapsamında konser vereceklerini belirten Varoğlu, "Türkiye’de dünya çapında ünlenen piyanistler bulunuyor. İstediğimiz piyanistlerin hepsini getiremedik festivale ama birçok ünlü piyanist bizimle olacak. Fahir Atakoğlu, Kerem Görsev, Ayşe Tütüncü, Burçin Büke gibi sanatçılar konserleriyle Başkentlilerle buluşacak" diye konuştu.

Varoğlu, festivalin bu yıl ki açılış konserini piyano, bas, davul ve saksafon gibi birçok müzik aletini ustaca çalan Tuna Ötenel’e ithafen yapacaklarını bildirdi.

"Yıllardır İstanbul’dan sponsorluk alamıyoruz’

Varoğlu, festivale Ankara’dan sponsor olan firmaların yanı sıra uluslararası firmaların da kendilerine destek verdiğini söyledi.

En büyük sıkıntılarının İstanbul’dan sponsor bulamamak olduğunu belirten Varoğlu, "Ankara’da gerçekleştirilen organizasyonların en büyük sıkıntısı bu. Yıllardır İstanbul’dan sponsorluk alamıyoruz. Sadece bizim festivalimiz değil birçok etkinlik var düzenlenen, bunların hepsinin desteklenmesi lazım. Eminim her iş adamı kendini ifade edecek bir sanat dalına yatırım yapsa bu şehir bambaşka olur" dedi.

Ankara Caz Festivalinin tanıtım ayağını Leo Organizasyon’un yaptığını anlatan Varoğlu, şunları kaydetti:

"Bunun için biz kendi içimizde başarılıyız ama diğer festivaller için iyi tanıtımın yolu iyi reklamdan geçiyor. İnsanların bu şehre sahip çıkması gerekiyor. Bütün bunlar bir araya geldiğinde inanıyorum ki birisi çıkıp diyecek, ’bu çocuklar burada güzel bir şey yapıyor’ bunlara destek olalım. Şuna inanıyorum, caz festivalinin iki büyük sponsoru var biri Ankara’daki basın, diğeri seyirci.

Ankara Caz Festivaline dünyanın birçok yerinden sanatçılar gelmek için bize başvuruyor. Onlara ülkemizi, şehrimizi tanıtıyoruz. Onlarda gittikleri yerde bizi anlatıyorlar. Bu çok önemli bir şey festival birçok amaca hizmet ediyor. Gayretimizin desteklenmesi gerekir diye düşünüyorum."

Cazın ustaları başkentlilerle buluşacak
Festivalin 15 Ocakta Fransız elçiliğinde gerçekleştirilecek basın açılışı ve plaket törenine, dünyanın en önemli caz piyanistlerinden Jacky Terrasson katılacak. Sanatçı, 17 Ocakta saat 19.00’da Bilkent Konser Salonu’nda biletli konser vercek.

Michiel Borstlap, Antoine Herve gibi dünya çapındaki piyano ustalarının yanı sıra Aydın Esen, Nilüfer Verdi, Aşkın Arsunan, Ayşe Tütüncü, Burçin Büke, Kerem Görsev, Fahir Atakoğlu gibi Türkiye’den birçok değerli caz sanatçısı 4 Şubat- 20Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek festivalde Ankaralı caz
severlerle buluşacak.

Festivalde konserlerin yanı sıra, müzik eğitiminin önemini vurgulayan atölye çalışmaları da yer alacak.

13. yılında, Ankara Uluslararası Caz Festivali’nin olmazsa olmazı, Türkiye’nin en önemli büyük orkestralarından Hava Kuvvetleri Komutanlığı Cazın Kartalları Orkestrası, protokol konserini gerçekleştirecek.

Sadece davetiyeyle izlenebilecek konserde, solist olarak piyano ustası İlham Gencer yer alacak. Davetliler, davetiyelerini Ankara Caz Derneği’nden temin edebilecek.

Festivalle ilgili detaylı bilgiye, www.ankaracazfestivali.org veya www.leo.com.tr adresinden ulaşılabilecek.