Şölen hiç bitmeyecek

Mumyanın geri dönüşünü hep birlikte izledik. Dinozorlar da yeniden geliyor. Dr. Dolittle bilumum hayvanlarla konuşacak...
Haber: SEVİN OKYAY / Arşivi

İSTANBUL - Mumyanın geri dönüşünü hep birlikte izledik. Dinozorlar da yeniden geliyor. Dr. Dolittle bilumum hayvanlarla konuşacak, Jackie Chan'la Chris Tucker
'Bitirim İkili' olarak ortalığı bir kez daha birbirine katacak. 'Amerikan Pastası'nın gençleri sonraki yıllarıyla karşımıza gelecek. Maymunlar yine insanlara hâkim olmak istiyor. Coppola tekrar 'Kıyamet'i kopardı. Afişinde 'devam filmi' çekilmeyeceği
söylenen 'Korkunç Bir Film' bile 'ikiliyor.' 2001 yazı, 'devam filmleri' yazı olacak.
Zaten Hollywood birkaç yıldır umudunu kısmen 'yaz filmleri'ne bağlamış durumda. Yıllar önce yapılıp beğenilen bir filmi yeniden perdeye getiren 'tekrar' filmleri ve iş yapan bir filmin bu potansiyalinden yararlanmayı amaçlayan 'devam' filmleri, sinemanın ticari başkenti için birer cankurtaran simidi.
'Kıyamet'in durumu farklı!
Aslında 'Kıyamet'in (Apocalypse Now Redux) diğer filmlerden farklı bir durumu var. Francis Ford Coppola, filme 1979'da gösterime giren kopyalarda olmayan 53 dakika ekledi ve yeni halini Cannes'da izleyicilere sundu. Hepsi memnun görünüyor. Yaz aylarında bizim de karşımıza çıkacağını umuyoruz.
Adını 1968 yapımı Charlton Heston filmi ve onun ardından gelen bir dizi devam filminden alan 'Maymunlar Cehennemi'ne (Planet of Apes) gelince, yönetmeni Tim Burton'a göre, bu film gerçek anlamıyla bir 'devam filmi' sayılmaz.
Sahne maymunlarda
Yeni bir olay örgüsü, görünümü ve karakterleri var. Gerçi stüdyo bu filmin de devam filmlerine esin vereceğini umuyor ama, benzerliklerin filmin adı ve ana temasından ibaret olduğunu söylüyorlar. Maymunların baskın tür olduğu bir gezegende geçen olaylar, insan toplumuna ayna tutuyor.
John Mc Tiernan'ın yönettiği 'Rollerball' ise, aslında tekrar filmi. Geleceğin kanlı bir sporu üzerine kurulu filmde oyuncular canlarını ortaya koyuyor. 1975 yapımı ilk filmi John Boorman yönetmişti.
Devam çekmek kolay mı?
Hakiki devam filmlerinin ilkini bir süre önce izledik. Anlı şanlı mumyamız, düşmanlarıyla birlikte geri döndü. İlk hafta sonundaki gişe hasılatı rekor düzeye yaklaştığına göre, şirketini mutlu etmiş demektir. 'Mumya Geri Dönüyor' gibi bir filmin 'devam'ının çekilmesi, yönetmeni ve senaristi Stephen Sommers'a göre hiç de kolay iş değil.
Sommers, "Gerçeklerden kaçmayalım" diyor, "devam filmlerinin çoğu başarısız olur, çünkü kötüdürler. Önemli olan, öncekilerin düştüğü tuzaklara düşmemek. Tonlarca devam filmi izledim, özellikle iyilerinin sırrını çözmeye çalıştım. Bence işin sırrı şu: İyi bir hikâye bulup, izleyicinin karakterleri biraz daha tanımasını sağlamak. Ama sevdikleri şeyleri de bozmamak gerekiyor."
Spinozorusları unutmayın
'Jurassic Park III'ün animasyon denetçisi Dan Taylor'a göre ise, mesele yeni yaratıklar bulmakta. Onun yeni
'kahraman'larından 5,5 metrelik spinozorus, bilgisayar ekranında bir öne, bir arkaya koşuyor. Dört yıl önceki 'Jurassic Park
II'deki 65 görsel efekt çekiminin 50 kadarı dinozorlar üzerineymiş.
Bu sefer, sadece dinozor çekimlerinin sayısı 170'i buluyor. Artık dinozorların bilimsel olarak 'doğru' olmasına da pek özen göstermeyip daha büyük, daha hızlı ve daha hain yapıyorlarmış. "Mesele" diyor Taylor, "Heyecanı yükseltmek".
'Bitirim İkili 2'yi (Rush Hour 2) çeken Brett Ratner'in de derdi aynı: "Öyle zor ki! İzleyicilerin 'İyi de, biz bunu daha önce görmüştük' demesini istemiyorum. İlk filmdeki her şeyi tekrarlayıp, aynı derecede popüler bir film yapabilirim. Ama ben hem 'Bitirim İkili'yi, hem kendimi aşmak istiyorum. Yoksa niye uğraşayım ki? Dünyanın en çetin hokkabazlık numarası bu."
'Bitirim İkili'nin iki başrol oyuncusu, Jackie Chan ile Chris Tucker bu kez başka bir 'kötü adam'la buluşuyor. Zaten Ratner'e göre, ilk filmin başarısının anahtarı, biraz da kötü adamın niteliklerinde yatıyor. Bir de, aksiyon ile komedi dengesinin cuk oturmasında.
'Pasta'larımız büyümüş
Bu yaz gösterime girecek 'Amerikan Pastası 2'nin (American Pie 2) yönetmeni James B. Rogers da aynı dertten mustarip. 1999 yapımı ilk filmdeki komik anların kopyasıyla seyirci karşısına çıkmak istemiyor. Bunun için de, gene lise yaşındaki gençlerin küçük düşürücü cinsel deneyimleriyle uğraşmaktan vazgeçmiş. Onun devam filminin starı Jason Biggs, üniversiteden eve dönüyor. Karakterler büyümüş ama, hemen hemen hepsi gene karşımıza çıkacak. Biraz daha büyük ve deneyimli olarak.
Devam çekilmeyecekmiş!
Eddie Murphy ise, bir kez daha Dr. John Dolittle'a can veriyor. 'Doctor Dolittle 2'de, filme adını veren veteriner, birden hayvanlarla konuşma yetisi geliştiriyor. En büyük derdi ise, isteksiz bir ayıya eş bularak yerel ormanları kurtarmak.
'Korkunç Bir Film'in afişinde devamı olmayacağına söz veren yönetmen Keenen Ivory Wayans ise, sözünü yutmaktan utanmış görünmüyor. Wayans, 'Korkunç Bir Film 2'de (Scary Movie 2) bu kez gençlerin öldürüldüğü korku filmlerini değil, 'Şeytan' gibi dinsel temalı korku filmlerini hicvediyor.
Bizi neşeli bir yaz bekliyor demektir. Üstelik de aşina karakterlerle dolu bir yaz. Eh, belki de denenmişi tercih etmenin bir hikmeti vardır. İyi seyirler.