Son 30 yıldan kesitler ve 'Faili Meçhul Öfke'

Son 30 yıldan kesitler ve 'Faili Meçhul Öfke'
Son 30 yıldan kesitler ve 'Faili Meçhul Öfke'

NTV?nin polis muhabiri Adnan Gerger, ?Faili Meçhul Öfke? romanını gördükleri ve yaşadıklarından yola çıkarak kurguladığını söylüyor.

Haber: BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - NTV’nin polis muhabiri Adnan Gerger’in üç nehir romanından ilki, ‘Faili Meçhul Öfke’, İmge Yayınları’ndan çıktı. İlk romanında Gerger, Türkiye’nin son yılından kesitler sunuyor; gençlerin işkencelerde nasıl öldürüldüğünü, emniyet içindeki tarikatçı yapılanmayı anlatıyor; bir anlamda 12 Eylül askeri darbesinden günümüze sarkan olayların perde arkasına uzanıyor.
“Bu kitap; ne bir ‘gazeteci’ kitabı, ne de gazete haberlerinden etkilenerek kurgulanmış bir kitap olarak algılanmalı. 30 yılı aşkındır muhabir olarak sayısız haberler yazdım. Yazdığım hiçbir haber kurgulanmamıştı. Ancak ‘Faili Meçhul Öfke’ adlı romanım, gazete haberlerine sığmayan bir ülkenin kurgulanmış hayatını anlatıyor, hem de tüm gerçekliğiyle” diyen Gerger, kitabı yazma gerekçesini “12 Eylül’ü çözümlemeden bugünü de anlayamazsınız” sözleriyle özetliyor.

12 Eylül’le hesaplaşma
‘Faili Meçhul Öfke’nin, ‘Bizim de söyleyecek sözümüz var’ diyenlerin romanı olduğunu söyleyen Gerger, Türkiye’de toplumsal belleğin zayıf olduğunu belirterek, gazeteci olarak tanık olduğu olayları geleceğin belleğine bıraktığını anlatıyor: “Çok uzun yıllardan beri gelen gazetecilik birikimim yazarlık birikimiyle birlikte böyle bir şeye razı olmadı. Bu ülkede olan, geçmişten gelen bir takım karanlık olaylar çözülmese de, her şeyiyle saklansa bile geleceğe belge olsun, bilinsin istedim.”
Kitabın bir anlamda 12 Eylül’le hesaplaşma olduğunu belirten Gerger, “Türkiye’nin yüreğinde, tam kalbinde bir travma oluştu. Öyle bir travma ki, toplumsal bilincini yitirmesine neden oldu. Ayakta durabilen, durmaya çalışan birtakım insanların olgularını harekete geçirme adına bu kitap yazıldı. Geçmişte birçok karanlık olaylar oldu; hala da karanlık olaylar oynanmak isteniyor. Güneydoğu’da, Batı’da o kadar faili meçhuller oldu, yakın bir zamana kadar müthiş olaylar yaşandı; hepsi faili meçhul olarak kaldı” diye konuşuyor. Kitabı ‘beklemeyi bilenlere’ adayan Gerger, romanda gördüklerini ve yaşadıklarını yazdığını ekliyor sözlerine...