"Son Kervan" Roma'da

"Son Kervan" Roma'da
"Son Kervan" Roma'da
İtalya'da, İpekyolu Bienali kapsamında düzenlenen fotoğraf sanatçısı Arif Aşçı'nın "Son Kervan" isimli sergisi Roma'da açıldı.

İtalyan başkentinde, bu yıl ilk kez yapılan İpekyolu Bienali kapsamında, Türkiye 'nin düzenlediği ilk etkinlikte, fotoğraf sanatçısı Arif Aşçı'nın 1996 ve 1997 yıllarında, tarihi İpekyolu güzergahında kervanlarla gerçekleştirdiği seyahate ait fotoğraflar sergileniyor. Fori Imperiali - Mercato Traiano Müzesi'ndeki serginin açılışını, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şenay Başer, Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, Roma Belediyesi Kültür-Sanat İşleri Üst Yöneticisi Dino Gasperini ve sanatçı Arif Aşçı yaptı. Açılışta, Türk basın mensuplarının projenin nasıl ortaya çıktığına ilişkin sorusuna Arif Aşçı, "1995 yılında, asistanlarım Nejat Nazaroğlu, Murat Özbey ile bir macera, bir fotoğraf turu yapalım ama nasıl olsun diye sabahlara kadar tartışırken, İpekyolu'nu gerçek kervanlarla aşma fikri geldi aklımıza. Tabii çılgın bir fikir olduğunu biliyorduk başında. Üzerinde 1 yıla yakın çalıştıktan sonra bunun yapılabileceğini gördük" dedi. 

1990 yılında da Orta Asya'ya gittiğinden söz eden Aşçı, o seyahatteki bilgi ve birikimlerin, 1995'te gerçekleştirdiği büyük seyahati için yardımcı olduğunu anlattı. Başlarına her türlü zorluğun geldiğini ancak hırsla aştıklarını kaydeden sanatçı Aşçı, “Çin'den Çanakkale'ye” isimli seyahatlerinin 18 ay sürdüğünü, bunun en zor kısmının Kırgızistan'daki dağları, 2 aylık bir gecikme nedeniyle kış şartlarında geçmelerinin olduğunu dile getirdi. Yol boyunca sadece Türkiye'deki kervansarayların ayakta kaldığını gözlemlediklerini ve o havayı sadece Türkiye'de hissettiklerini anlatan Aşçı, İran, Türkmenistan gibi ülkelerde bu yapıların kerpiçten yapılmış olması nedeniyle kervansaraylara dair pek bir iz bulamadıklarını bildirdi. 

Bu seyahate hazırlık aşamasında kendilerini en çok dünyaca ünlü İtalyan gezgin Marko Polo'nun etkilediğinden bahseden Aşçı, serginin İtalya ile ilişkisini şöyle açıkladı:
"Hazırlık yaparken Marko Polo biraz kapı açtı. Bütün hikayesi İpek yolu'dur Marko Polo'nun. Kubilay Han'ın sarayına kadar gittiği söyleniyor. Yollarda da onun hep kaldığı yerlerde kaldık. Onun yazdıklarıyla kıyasladık. Proje biter bitmez; kervanı buraya getirmek söz konusuydu fakat olmadı, sergisini getirmek kısmet oldu 15 yıl sonra. 97'de yolculuk İstanbul 'da bittikten sonra develeri gemiye koyup, Venedik'e getirme fikri vardı ancak, bir sürü sorun çıktı, yapılamaz diye düşünüldü, sponsorların ilgisi dağıldı, vazgeçtik. Fakat şimdi kervan değilse bile kervanın fotoğrafları geldi buraya." 

'ÖNEMLİ BİR SON DURAK'
Sergide emeği geçen Türk ve İtalyan taraflara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, "(Son Kervan) sergisinin bu bienal kapsamında yer almasından duyduğum memnuniyeti belirtmek istiyorum. Sevgili Aşçı'nın kervanı, 2000 yıl öncenin modern alışveriş yolundan takdir edilen fotoğraflarla dönmüştür. Aşçı, heyecan verici fotoğraflarını çekme arzusuyla başladığı kervan seyahatinde, İpekyolu'nun önemli noktalarına gitmiş, seyahatini Türkiye'de sonlandırmıştır. Bugün ise gerçekte, esas yolculuğun sonunda bitmesi gereken İpekyolu'nun önemli bir son durağı olan Roma'ya ulaştı" dedi. 

Açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şenay Başer, "Eski dünyanın en uzun karayolu olma özelliğini taşıyan İpekyolu, Çin'den başlayarak, Akdeniz sahillerine kadar 10 bin kilometre uzunluğu ile yol güzergahında yer alan binlerce yerleşim yerini, yakındoğuya, hatta bugün üzerinde bulunduğumuz ülke dahil, Asya ve Avrupa ülkelerini birbirine bağlamıştır. İpekyolu sadece bir ticaret yolu değil, toplumlararası bir kültür köprüsü de olmuştur. Bu fotoğraf sergisi tekrardan insanların ilgisini İpekyolu'na çekecek" diye konuştu. Arif Aşçı'nın sergisinde büyüleyici fotoğraflar olduğunu söyleyen sergiye ev sahipliği yapan Fori Imperiali - Mercato Traiano Müzesi'nin müdürü Lucrezia Ungaro da fotoğrafların, insanların o dönem yaptığı seyahatlerin, insanlığın temeli üzerinde düşünmeye ittiğini ifade etti. 

Roma Belediyesi Kültür-Sanat İşleri Üst Yöneticisi Dino Gasperini de sergide emeği geçenlere kalpten teşekkür ettiğini ifade ederek, İpekyolu'nun ciddi bir çalışma ile hazırlanmış bir kitabı da hak ettiğini söyledi. “Son Kervan” sergisinin açılışına; Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Prof. Dr. Kenan Gürsoy ve eşi Belkıs Gürsoy, KKTC Roma Temsilcisi Növber Vechi Ferit, İtalya'nın eski Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili, büyükelçilik çalışanları ve çok sayıda davetli katıldı. Yaklaşık 90 fotoğrafın yer aldığı sergi, 11 Mart tarihine kadar gezilebilecek. (AA)