Sophie Marceau: Suudi prense Legion D'Honneur varsa ben yokum

Sophie Marceau: Suudi prense Legion D'Honneur varsa ben yokum
Sophie Marceau: Suudi prense Legion D'Honneur varsa ben yokum
Fransız sinemasının yıldız oyuncu Sophie Marceau, ülkesinin en büyük ödülü olan Legion D'Honneur'ü almayı reddetti. Aynı ödüle Suudi Arabistan Başbakanı Muhammed ben Nayef'in de layık gördüğünü hatırlatan Marceau, insan haklarını sürekli ihlal eden bir ülkenin yöneticisine bu ödülün verilmesini protesto ettiğini söyledi.

RADİKAL - ‘Braveheart’ (Cesur Yürek), Bond filmi ‘Dünya Yetmez’, ‘Anna Karenina’ gibi Hollywood yapımlarında da rol alan Fransız sinemasının yıldız oyuncu Sophie Marceau, ülkesinin en büyük ödülü olan Legion D’Honneur’ü almayı reddetti. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın aynı ödüle Suudi Arabistan Başbakanı Muhammed ben Nayef’i de layık gördüğünü hatırlatan Marceau, insan haklarını sürekli ihlal eden bir ülkenin yöneticisine bu ödülün verilmesini protesto ettiğini söyledi. Yıldız oyuncu ödülü reddetme nedenini "İşte Légion d'Honneur'ü reddetme sebebim" notuyla alıntıladığı bir twit ile Twitter üzerinden duyurdu. Alıntıladığı twitte ise Le Monde'un Suudi Prens Muhammed ben Nayef'e Légion d'Honneur verildiği haberi yer alıyordu... 

Marceau'nun twiti. 

 Marceau'nun alıntıladığı twit... 

Suudi Prens Mohammed bin Nayef'e 'terörle mücadele konusunda gösterdiği çabalardan' dolayı verilmiş, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande yoğun eleştiriye maruz kalmıştı. Fransızlar prensin kestiği ölüm cezalarını ve ülkesindeki insan hakları ihlallerini anımsatarak 'honte' (utan) etiketiyle çok sayıda twit atmıştı.