Sosyalistim, o yüzden suçsuzum

Sosyalistim, o yüzden suçsuzum
Sosyalistim, o yüzden suçsuzum
Katil, hırsız ve dolandırıcılar sokakta ellerini kollarını sallayarak gezerken alakasız herkesin sadece düşünceleri (hele de sol ve liberalse) yüzünden tutuklandığı, suçsuz insanların hiç hak etmedikleri cezalara çarptırıldığı cadı avı dönemleri hep oldu dünyada.
Haber: ZEYNEP AKSOY / Arşivi

ABD ’de komünizm paranoyasıyla beslenen ve binlerce aydının özgürlüğüne ya da hayatına mal olan MacCarthy dönemi bunun baş sembollerinden. Şehir Tiyatroları ‘Rosenbergler Ölmemeli’yi sahneliyor. Alain Decaux’nun McCarthy döneminde FBI’ca haksız yere Rus ajanı olmakla suçlanıp idam edilen çiftin öyküsünü konu eden tipik bir ‘toplumsal mesele’ oyunu. Orhan Alkaya, rejisiyle oyuna dinamizm katmış. Küp şeklinde bir konstrüksiyonun (sahne tasarım Barış Dinçel) dört odası ilk perdede Rosenbergler’in dairesi, radyo ve FBI bürosu gibi mekânları, duruşma boyunca ise hâkim, savcı ve Rosenberg’lerin yerlerini belirliyor. Kutulardan birindeki perdeye canlı yansıtılan yakın plan görüntüler, medya çağının doğuşuna bir gönderme yaparken etkiyi artırıyor, algıyı ve perspektifi çeşitlendiriyor. Tasarımla rejinin beraber bir bütünlük oluşturduğu bir oyun ‘Rosenbergler...’. Canan Göknil’in dönemi çok iyi yansıtan ve gazetecinin (Yeşim Koçak) kostümlerinin çeşitliliğinde yaratıcılığını iyice konuşturan kostüm tasarımının görsel çarpıcılığa etkisi büyük. Tek itirazım, prolog ve epilog’a. Genel etkiyi düşürüyorlar. 

Ethel R. rolünde Aslıhan Kandemir ve Julius R. rolünde Mert Tanık tek tek ve beraber çok başarılılar. Rolleriyle ve birbirleriyle mükemmel uyum sağlamış, sade, abartısız ama yoğun oyunculuklar sunuyorlar. Osman Gidişoğlu’nun McCarthy portresi, küçük bir rol olmasına rağmen, oyunun en dikkat çekici performanslarından biri.
Cadı kazanının fokur fokur kaynadığı bir dönemde gündeme gelmesi ve bütünlüklü başarısıyla önemli bir yapım ‘Rosenbergler Ölmemeli’, izlenmeli.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  FBI

  ,

  tasarım

  ,

  Medya

  ,

  Oyun

  ,

  radyo

  ,

  duruşma

  ,

  savcı