Soul'un yeni prensesi

Piyanosunun başına oturup da karamel tadındaki sesiyle şakımaya başladığında, kendinizi onu dinlemekten alıkoyamıyorsunuz.

İSTANBUL - Piyanosunun başına oturup da karamel tadındaki sesiyle şakımaya başladığında, kendinizi onu dinlemekten alıkoyamıyorsunuz. Henüz 20 yaşında. Ama ilk albümü 'Songs In Minor', başarının yaşa değil yeteneğe baktığını bir kez daha gösterdi. Soul'un yeni prensesi Alicia Keys'den söz ediyoruz.
Manhattan doğumlu Keys'in zirveye tırmanışı, bir gecede olmadı tabii ki. Küçüklüğünden beri müziğe derin bir aşkla bağlı kendisi. Hatta bu aşkı yüzünden üniversiteyi bile terk etmiş. Beş yaşındayken Manhattan'daki Gösteri Sanatları Okulu'nun korosunda şarkı söylemeye başlayan Alicia Keys burada, vokal yeteneğiyle hocalarının da takdirini kazanmış.
Yedisinde de piyano dersleri almaya başlayan Keys, 90'ların ortasındaki canlı performanslarıyla Manhattan'da hatırı sayılır bir şöhret elde etmiş. 'Men in Black', 'Shaft' gibi film soundtrack'lerinde de yer alan Keys, 1998 yılında
Arista Records'la anlaşma imzaladı. Söylenenlere göre Arista, Keys'i diğer plak şirketlerine kaptırmamak için bayağı ter dökmüş.
Clive Davis (vaktiyle Carlos Santana, Whitney Houston gibi isimlerin şöhrete kavuşmasında önemli katkıları olan bir simadır kendisi) Arista Records'u bırakınca Keys de onun peşinden gitti. Ve Keys'in ilk albümü 'Songs In Minor' bu yıl, Davis'in kendi plak şirketi J Records'dan yayımlandı. 'Songs In Minor' ilk haftasında 235 bin satarak Billboard albüm listesinde bir numaraya yükseldi.
Caz ve blues filtresinden geçirilmiş modern R&B sound'u ve 70'li yılların soul ruhu, Keys'in ilk albümü 'Songs In Minor'da bir araya gelmiş. Keys'in sesi de tıpkı Mary J. Blige'ınki gibi; ruh dolu, içten ve güçlü. Albümün ilk single'ı 'Fallin' bile bu genç hanımın isminin, sık sık ve listelerin üst sıralarında zikredileceğini gösteriyor.
Sadece müzikteki yeteneğiyle mi.. güzelliğiyle de göz dolduruyor Keys. Ancak onu, müzik camiasında patladı patlayacak birer seks bombası halinde dolaşan; R&B, soul ve hip-hop yaptığını iddia eden
hatunlardan biri sanmayın. Gerek sesi ve yorumu, gerekse şarkı sözü yazarlığıyla Keys, kısa sürede kraliçelik unvanını alacak gibi gözüküyor. (Kültür Sanat)