'Soytarım Lear' Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde!

'Soytarım Lear' Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde!
'Soytarım Lear' Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde!
Altıdan Sonra Tiyatro ve Pangar Ortak Yapımı 'Soytarım Lear' Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde izleyiciyle buluşuyor.

W. Shakespeare'in “Kral Lear” oyunundan Yiğit Sertdemir’in uyarladığı, Berkay Ateş, Demet Evgar, Okan Yalabık, Sezin Akbaşoğulları, Umut Kurt, Tomris İncer ve Yiğit Sertdemir'in rol aldığı 'Soytarım Lear' ilk kez İstanbul Tiyatro Festivali’nin katkılarıyla 2014 Mayıs ayında 19.İstanbul Tiyatro Festivalinde sahnelenmişti.

W. Shakespeare'in “Kral Lear” oyunundan Yiğit Sertdemir’in uyarlayıp yönettiği oyunda Berkay Ateş, Demet Evgar, Okan Yalabık, Sezin Akbaşoğulları, Umut Kurt, Tomris İncer ve Yiğit Sertdemir oynuyor. Sahne,kostüm, maske, kukla ve makyaj tasarımı Candan Seda Balaban'a, ışık tasarımı Yüksel Aymaz'a ait oyunun müziklerini Tuluğ Tırpan yaptı. Hangisi Demet Evgar tanıdınız mı?


Oyun hakkında;
Bu güçlü ve şimdiye dek belki de binlerce kez sahnelenmiş oyun, bir tragedya. Ancak biz yolculuğumuza, Lear’ın ve çevresindekilerin hikâyesini; Lear’a en yakın kişi olan, bütün gerçekleri ve fikrini hiç çekinmeden dillendirebilen, fakat her nasılsa oyunun bir yerinde kaybolan ve bir daha adı bile geçmeyen, Soytarı’nın gözünden başladık. Oyunun o bilinmedik anında kaybolan Soytarı, yanına aldığı bu hikâyeyi, başka soytarılarla yeniden anlatmayı seçse; Lear’ın yaşadıklarını, hem de kendi gözünden paylaşmayı tercih etse, ortaya ne çıkardı? Bu nedenle oyunu grotesk dille yeniden yaratmak ve seyirciyle “soytarıca” bir Lear hikayesini paylaşmak istedik. Groteskin o acıtıcı gerçekliğiyle baş başa kalmak… Jan Kott, Çağdaşımız Shakespeare adlı kitabında şöyle der: “Tragedya rahiplerin, grotesk soytarıların tiyatrosudur.” Belki de yapmaya çalıştığımızı en iyi özetleyen sözleri de buradan yola çıkarak dillendirebiliriz: “Biz, ‘Kral Lear’ı rahiplerden çalıp, soytarılara teslim ettik…”


Oyun tarihleri: 1-2/15-16 Aralık Pazartesi ve Salı günleri sa:20.30
Yer: Kadıköy Halk Eğitim Merkezi
Adres: Bahariye cad. No.39 Kadıköy Gişe tel:0216 336 29 07
Biletler Biletix ve sahne gişesinde

Soytarım Lear
Yazan: W. Shakespeare
Uyarlayan-Yöneten: Yiğit Sertdemir
Sahne Tasarımı: Candan Seda Balaban
Müzik :Tuluğ Tırpan
Kostüm, Maske, Kukla, Makyaj Tasarımı: Candan Seda Balaban
Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz
Ses Düzenleme: Meriç Şeker, Aras Tüysüz, Okan Yalabık

Oyuncular: Berkay Ateş, Demet Evgar, Okan Yalabık, Sezin Akbaşoğulları, Tomris İncer, Umut Kurt, Yiğit Sertdemir

Akordeon: Hakan Ali Toker
Kontrbas: Aydın Balpınar, Çiğdem Tachouli