Soyut resmin 'meditasyon' hâli

Soyut resmin 'meditasyon' hâli
Soyut resmin 'meditasyon' hâli
Ressam Mustafa Salim Aktuğ, Ankara Atlas Sanat Galerisi'nde açtığı 'Meditasyon' başlıklı sergisinde izleyiciyi renkler aracılığıyla arınmaya davet ediyor

Renklerle zihnimizi ‘medite etmemiz’ mümkün olabilir mi? Ressam Mustafa Salim Aktuğ, beş yıl süren çalışmalarının ardından renklerle yarattığı soyut dünyayla izleyicilerine odaklanması keyifli ve farklı bir alem sunuyor. Aktuğ, Ankara ’daki Atlas Sanat Galerisi’nde açtığı ‘Meditasyon’ sergisiyle kendi iç dünyasının yansımasını sunarken bir taraftan da insanı kendisi ve doğa hakkında düşünmeye davet ediyor.
Başlarda Monet etkisiyle izlenimci resimler yapan, daha sonra soyut bir anlayış benimseyen Mustafa Salim Aktuğ, birbirine eşit boylardaki fırça darbeleriyle ritmik tekrarlamalar yaratıyor. Gökyüzü ve yeryüzü birbirinden farklı konumlarda olsa da Aktuğ bu iki kavramı örgüsel bir devinim içerisinde veriyor. 

Soyutlama mekanı tuval
Farklı duygular ressamın farklı tondaki ve tempodaki fırça darbeleriyle tuvaline taşınıyor. Tuvali ‘bir sorgulama mekânı’ olarak kullanan Aktuğ, doğadan hareketle ürettiği resimlerinde homojen bir dağılım sunarak izleyicinin dinginleşmesini sağlıyor. Bu homojen dağılım sayesinde zihnini belli bir noktaya odaklayabilen izleyici bir tür denge kurarak dinginleşme olanağı buluyor. Fırça darbelerinin kontrolünde meditasyon olanağı sunan Aktuğ insanla duygusal ve zihinsel bağ kurabilen eserleriyle 13 Ocak’a kadar Atlas Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  sanat

  ,

  Claude Monet

  ,

  doğa