Söz sırası artık fotoğrafın

Fotoğraf, hem başkentin, hem İstanbul'un sanat gündeminde baş köşeye oturuyor. Çünkü iki önemli fotoğraf etkinliği, İstanbul'da İFSAK 20. İstanbul Fotoğraf Günleri, Ankara'da 4. Ankara Fotoğraf Günleri bugün başlıyor.

İSTANBUL - Fotoğraf, hem başkentin, hem İstanbul'un sanat gündeminde baş köşeye oturuyor. Çünkü iki önemli fotoğraf etkinliği, İstanbul'da İFSAK 20. İstanbul Fotoğraf Günleri, Ankara'da 4. Ankara Fotoğraf Günleri bugün başlıyor. İki etkinlikte ağırlıklı olarak sergiler açılacak, söyleşi ve paneller, saydam gösterileri ile atölye çalışmaları düzenlenecek.
Bu yıl 20. yılını dolduran İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri'nin ana teması 'Değişim / Gelenek'. Bir ay sürecek ektinlik kapsamında 18 fotoğraf sergisi açılacak. MAGNUM'lu Raghu Rai'nin 'Ülkem ve İnsanları' ile Agence VU'dan Stanley Greene'in 'Savaştan Kesitler' başlıklı sergileri kaçırılmayacak türden. Bunun dışında 1926 yılında ülkemize gelen uzun yıllar Türkiye'de yaşayan Othmar Pherschy'nin çalışmaları da etkinlik kapsamında görücüye çıkacak.
Türk fotoğrafçılardan ise Vedat Ozan, Onur Çakmak, Nazan Tura, BÜFOK, Özer Kamburoğlu, Zerrin Ünalan, Yalçın Savuran, İzzet Keribar, Loris Medici Eski Alternatif Baskı Teknikleri Atölyesi, Hüsnü Atasoy Atölyesi, Adapazarlı Grup 5'in çalışmaları görülebilir. Sergilere Darpane-i Amire, Taksim Sanat Galerisi, Dünya Kitabevi Sergi Salonu, İFSAK Sergi Salonu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Kargart ve Fotoğrafevi ev sahipliği yapacak.
Çocukların objektifinden
Etkinliğin 'Genç Bakışlar' bölümünün konuğu ise çocuklar olacak. İFSAK'ın desteklediği Kasımpaşa Çocuk Yuvası Çocuk Fotoğrafçılar Atölyesi, Aziz Nesin Vakfı Çatalca Çocuk Yurdu Çocuk Fotoğrafçılar Atölyesi ve Eğitim Gönüllüleri Vakfı Fındıkzade Eğitim Parkı Fotoğrafçı Çocuklar'ın çalışmaları saydam gösterisi olarak izleyiciyle buluşacak. Etkinlik kapsamında Haluk Çobanoğlu ise 'Fotoğraf Editörlüğü' başlıklı bir atölye çalışması düzenleyecek.
Ödüllere gelince... İFSAK, Yılın Fotoğrafçısı ödülünü fotoğraf yayımcılığına katkılarından dolayı Çerkez Karadağ'a, Yılın Sinemacısı ödülünü ise sinema yazarı Agâh Özgüç'e vermeyi kararlaştırdı.
Ankara'da fotoğraf kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlayan Fotoğraf Sanatı Kurumu'nun düzenlediği 4. Ankara Fotoğraf Günleri'nin teması ise 'Kadın'
olarak belirlendi. Türkiye'nin ilk kadın fotoğrafçılarından Yıldız Moran'ın ve Emanuella Robert'in sergileri etkinliğin önemli sergilerinden. Etkinlik kapsamında 'Fotoğrafta Kadın ve Kadın Fotoğrafçılar' başlıklı söyleşi gerçekleştirilecek ve 14 saydam gösterisi düzenlenecek.
(Kültür Sanat)
20. İstanbul Fotoğraf Günleri, Tel: 0 212 292 42 01, internet: www.ifsak.org.tr/4. Ankara Fotoğraf Günleri, Tel: 0312 230 46 16, internet: www.fsk.org.tr