Söz sırası filmlerde

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yedi filmin galası yapıldı. Antalya'da kıyasıya bir mücadele yaşanmıyor. Şimdilik 'Yazı Tura' ile 'Meleğin Düşüşü' öne çıkan filmler.
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

ANTALYA - Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yedi filmin galası yapıldı. Antalya'da kıyasıya bir mücadele yaşanmıyor. Şimdilik 'Yazı Tura' ile 'Meleğin Düşüşü' öne çıkan filmler. Olgun Şimşek ile Kenan İmirzalıoğlu, en iyi erkek oyuncu ödülü için çekişecek gibi. Ama kalabalık bir jürinin kararını kestirmek de güç.
Bu yıl, galalara gösterilen ilgi daha fazla. Şimdiye kadar galası yapılan yedi filmden sadece dördünün sonunda söyleşi gerçekleşti. Bu söyleşiler özellikle filmleri takip eden izleyiciler için önemli. Film ekibinden kimse gelmediği için 'Yazı Tura', 'Merhaba Hababam Sınıfı', 'Mustafa Hakkında Herşey'in gösterim sonrası söyleşilerinin yapılmaması, has sinema izleyicilerini hayal kırıklığına uğrattı. İlk söyleyişi Yavuz Özkan'ın yönettiği 'Hayal Kurma Oyunlar'ı filminin gösterimi sonrası yapıldı. Dört yıl önce çekilen ve birtakım sorunlar yaşadığı için bir türlü izleyici karşısına çıkamayan filmin ilk gösterimine ilgi büyüktü. Filmin oyuncularından Serap Aksoy ile Pelin Batu gösterim sonrası izleyici karşısına çıkarak filmle ilgili soruları yanıtladı. Bir gazetecinin Pelin Batu'nun canlandırdığı karakterin seslendirmesinin çok düz olduğu tespiti üzerine genç oyuncu, filmi ilk defa izlediğini, kendisinin de bu durumdan rahatsız olduğunu belirtti. Filmin diğer oyuncusu Serap Aksoy ise bu tür kararların yönetmenler tarafından verildiğini, oyuncunun böyle kararlar verilirken çok fazla söz sahibi olmadığını söyledi. Semih Kaplanoğlu'nun ikinci filmi 'Meleğin Düşüşü' de ilk kez Antalya'da gösterildi. Kaplanoğlu 'Meleğin Düşüşü'nde, otelde temizlik görevlisi olarak çalışan Zeynep adlı bir kızın yaşadıkları üzerine odaklanıyor. Kaplanoğlu genel olarak amatör oyuncularla çalışmış. Zeynep karakterine can veren amatör oyuncu Tülin Özen etkileyici bir performans sergiliyor.
Festivalin kalbi geçmiş yıllarda olduğu gibi yarışma filmlerinin gösterildiği Atatürk Kültür Merkezi'nde atıyor. Filmlerin gösterimi öncesinde yönetmenler, oyuncular, jüri üyeleri, gazeteciler, eleştirmenler, aynı havayı soluyor. Festival yönetimi de bunun için olsa gerek AKM'yi festival heyecanını destekleyecek şekilde elden geçirmiş. Bu yılki jüri sistemindeki değişiklik Antalya'da çok olumsuz karşılanmıyor. 'Bu yıl bir denensin sonuçlara bakalım' görüşü ağırlık kazanmışa benziyor. 70 kişi olarak dillendirilense de jüride 64 kişi görev yapıyor. Meslek jürilerinin kendi branşlarında seçeceği adaylar ise yarın açıklanacak.